Aytaç Durak hakkında yeni dava

Aytaç Durak hakkında seçim yasaklarını ihlal suçundan dava açıldı

Aytaç Durak hakkında yeni dava

İçişleri Bakanlığı'nca görevinden uzaklaştırılan Adana Büyükşehir Belediye Başkanı Aytaç Durak ile 5 bürokratı hakkında "Seçim yasakları döneminde ilan ve afiş dağıtma yasağına ve tarafsızlığa aykırı davranmak" suçlamasıyla 9 aydan 2 yıla kadar hapis cezası istemiyle dava açıldı.

Adana Cumhuriyet Savcısı, İçişleri Bakanlığı Müfettişleri'nin suç duyurusu üzerine yürüttüğü soruşturmayı tamamladı. 

Savcılık tarafından hazırlanan iddianamede Belediye Başkanı Aytaç Durak, Önce Adana Haber Gazetesi Yazı İşleri Müdürü Necmeddin Uçar, Büyükşehir Belediyesi Genel Sekreteri Hasan Gülşen, Eski Koza A.Ş. Yönetim Kurulu Başkanı Fevzi Acevit, Basın ve Halkla İlişkiler Daire Başkanı Durmuş Ökten, Kültür Daire Başkanı Necati Sultan hakkında Adana 2. Sulh Ceza Mahkemesi'nde dava açıldı.

Hazırlanan iddianamede Koza A.Ş.'ye yaptırılan tanıtım CD'si (Ferdi Tayfur, Emmioğlu Şarkısı) ilgili soruşturma açıldığı ve izin için İçişleri Bakanlığı'ndan cevap beklendiği belirtildi.

ASKİ Genel Müdürlüğü tarafından hazırlanan ve su faturalarına eklenerek ücretsiz dağıtılan 'Önce Adana Haber' gazetesinin seçim yasaklarının başladığı 1 Ocak-28 Mart 2009 tarihleri arasında tekrar aday olan Aytaç Durak'ın lehine yayın yaptığı ifade edilen iddianamede şu görüşlere yer verildi: "Aytaç Durak'ın lehine yazı ve resimlerin bulunduğu gazetede aday olduğu siyasi partiye ait amblem yer almıştır. Yine Adana'nın tanıtımı için hazırlanan ve ihale ile Koza A.Ş.'ye verilen işin seçim döneminde tarafsızlığa sığmayacak şekilde gazetede yayınlanıp dağıtılmıştır. Yayın yapılması konusunda kamusal faaliyetlerle kişisel seçim çalışmaları ayrı yürütülmesi, hizmetlerini kamu gücü ve kaynaklarıyla yapılmaması gerekir. Aytaç Durak, seçim çalışmalarını kişisel kaynaklarıyla yapması gerekirken aksine davranışa yönelik yayınları engelleme ve tarafsızlığı sağlama olanağını kullanmamıştır. Hasan Gülşen kişisel reklama dönüşen tanıtım CD için ihale komisyonu oluşturmuştur. Necati Sultan ihale için konuyla ilgili uzmanlığı bulunmayan Fen İşleri Daire Başkanlığı'nı teklif etmiştir. Önce Adana Haber Yazı İşleri Müdürü Necmettin Uçar'ın bulunduğu, içerik açısından tarafsız olmadığı açıkça anlaşılan ve seçim yasakları dönemindeki gazete propagandaya alet edilmiştir."

Fevzi Acevit'in seçim yasakları döneminde kamu kaynakları ile hazırlanan ancak seçim propagandasına dönüşen tanıtım CD'ni hazırladığı ve Önce Adana Haber Gazetesi'ni su faturalarına ekleyerek dağıttığı ileri sürülen iddianamede, "Bu eylemleri nedeniyle 298 Sayılı Seçimlerin Temel Hükümleri ve Seçmen Kütükleri hakkında kanunun 62 ve 63'üncü maddelerini ihlal ettikleri anlaşılmakta. Eylemlerine uyan 298 sayılı kanunun 154/2 ve 154/3 ve 5237 sayılı TCK'nın 53. Maddeleri gereğince ayrı ayrı cezalandırılmaları iddia olunur."denildi.

 

Kaynak: Ajanslar

Güncelleme Tarihi: 30 Nisan 2010, 10:25
banner53
YORUM EKLE

banner39