banner39

Aytaç Durak'la ilgili belgeler savcılığa verildi

Aytaç Durak hakkındaki bilgi ve belgeleri savcıya verdiğini söyleyen Meclis üyesi Mustafa Tuncel, MHP'den istifa etti.

Arşiv 17.03.2010, 17:44 17.03.2010, 17:44
Aytaç Durak'la ilgili belgeler savcılığa verildi

 

Adana Belediyesi'ndeki yolsuzluk iddiaları ve ardından gelen tartışmalar yeni bir boyut kazandı. Tartışmanın tarafları durumu adli mercilere taşıdı. Durak kendisi hakkında suç duyurusunda bulunduktan sonra savcılığa ifade verdi; Tuncel ise Durak hakkındaki belgeleri savcılığa teslim ederek partisinden istifa etti. 

MHP Genel Başkanı Devlet Bahçeli'nin çağrı yaptığı Adana Belediyesi Meclis üyesi Mustafa Tuncel partisinden istifa etti.

Mustafa Tuncel, Büyükşehir Belediye Başkanı Aytaç Durak hakkındaki bilgi ve belgeleri topladığını ve dün itibarıyla Cumhuriyet savcısına verdiğini bildirdi.

Tuncel, bu dönem ilk defa meclis üyesi olan arkadaşlarının onurunu ve şerefini kurtarma adına kendisini bilinçli olarak ortaya attığını savunarak, "Hakkındaki mevcut bilgi ve belgeleri topladım. Dün itibariyle Cumhuriyet savcısına verdim. Yeni bilgi ve belge geldikçe dosyaya ekleteceğim" dedi.

Mustafa Tuncel, Durak'ı, komisyonlarda sıkıştırıp uyardığını, yanlışlıklar konusunda meclis üyelerini bilgilendirdiğini belirterek, şu iddialarda bulundu:

"Kendisi o kadar zengin ki kendisinden başka zengin bir kişi Adana'da bırakmadı. Başka büyük zengin kim? Sabancılar... Sabancılar'ın 600-700 dekar arsasını ya yeşil alan yaptı, ya mezarlık yaptı, ya da başka bir şey yaptı. Yıldı, usandı adamlar, 'belediye başkanı olduğu sürece bize hayat yok' diyerek İstanbul'a taşınma kararı aldılar. Ömer Sabancı ve Güler Sabancı'ya bunlar sorulabilir. Adana'da kendilerine yapılan bu tutum ve haksız davranışları kendileri de söyleyebilir. Konuşacağım bir sürü şeyler var. Bunlar bir günlük, 5 günlük mesele değil. Ne zaman görevden el çektirirler ve hapishaneye düşerse, o zaman ağzıma fermuar çekerim, mahkum ettirmeden bırakmam."

Tuncel, parti teşkilatının kendisini disiplin kuruluna verdiğini, ancak partisinin de kendisine bir suç isnat edemediğini belirterek, "7 günlük sürem var. Süre içinde elimdeki bilgi ve belgeleri onlara da aktaracağım" dedi.

DURAK'LA İLGİLİ SORUŞTURMA BAŞLATILDI


Bu arada Adana Cumhuriyet Başsavcılığı, Adana Büyükşehir Belediyesi Başkanı Aytaç Durak hakkında "imar düzenlemeleriyle rant sağladığı" şeklinde basında yer alan haberlerin "ihbar" kabul edildiğini ve soruşturma başlatıldığını bildirdi.

Bir süredir Büyükşehir Belediye Meclisi'nde tartışılan ve Durak'ın, "rüşvet istendiğini" iddia ettiği ses kasetini dinletmesinin ardından meclis üyesi MHP'li Mustafa Tuncel'in yaptığı açıklamaların yer aldığı haberler, basından sorumlu savcılık tarafından incelendi.

Söz konusu haberlerdeki, "Durak'ın imar düzenlemeleriyle rant sağladığı" şeklindeki iddiaları inceleyen savcılık, bu konuda soruşturma başlatılmasına karar verdi.

Kaynak: Ajanslar

Yorumlar (0)
Günün Anketi Tümü
Türkiye Esed rejimiyle diyalog kurmalı mı?