banner39

Aytmatov, 81. doğum gününde anılıyor

Dünyaca ünlü yazar Cengiz Aytmatov'un 81'inci doğum yıldönümü doğduğu ülkede etkinliklerle kutlanıyor.

Arşiv 12.12.2009, 11:07 12.12.2009, 11:07
Aytmatov, 81. doğum gününde anılıyor


Dünya Bülteni / Haber Merkezi

Yaşama geçen yıl haziranda veda eden Kırgız yazar Cengiz Aytmatov, 81. doğum gününde anılıyor.

Kırgızistan'daki kütüphaneler, eğitim ve öğretim kurumları ve sinema salonlarında, kitaplar, resimler ve yazarın yazdığı eserlerden esinlenerek çekilen sinema filmleri ile belgesel film gösterimlerinin yanı sıra çeşitli etkinlikler düzenleniyor.

Bişkek'teki Aytmatov Rus Drama Tiyatrosunda Aytmatov'un "Kırmızı Elma" adlı eseri sahnelenecek. Sinema Devlet Kurumunda düzenlenen bir toplantıda da Aytmatov'un eserlerinin sinema sektörüne etkisi ele alınacak.

Ayrıca yazarın memleketi olan Talas şehrinin Şeker köyü okulunda düzenlenen etkinlikler çerçevesinde, bugün Kur'an-ı Kerim okunacak.

12 Aralık 1928 tarihinde doğan Aytmatov, geçen yıl Rusya'nın devlet televizyon kanalının belgesel çekimleri için gittiği Tataristan'ın başkenti Kazan'da 16 Mayısta ani böbrek rahatsızlığına yakalanması üzerine hastaneye kaldırılmıştı. Tedavi için Almanya'ya nakledilen yazar, tedavi gördüğü hastanede 10 Haziranda böbrek yetmezliğinden hayatını kaybetmişti.

Kırgızistan'da 2008 yılı, Cengiz Aytmatov yılı ilan edilmişti. Başkentte 1917 Rus devrimcilerinin anısının bulunduğu parka, Devlet Rus Drama Tiyatrosuna ve Kırgızistan Türkiye Manas Üniversitesinin (KTMÜ) Öğrenci Kampüsüne Aytmatov ismi verilmişti.

banner53
Yorumlar (0)
11
açık
Günün Anketi Tümü
Türkiye Esed rejimiyle diyalog kurmalı mı?