banner39

Aytmatov Nobel'e aday

Dünyaca ünlü Kırgız yazar Cengiz Aytmatov, Nobel Edebiyat Ödülü'ne aday gösterilecek.

Arşiv 12.02.2008, 07:43 12.02.2008, 12:33
Aytmatov Nobel'e aday

 

Eserleri 154 dile çevrilen ünlü Kırgız yazar Cengiz Aytmatov, oluşturulacak özel bir kültür komitesi tarafından Nobel Edebiyat Ödülü'ne aday gösterilecek.

''Cengiz Aytmatov Nobel'i Haketmiştir'' Komitesi Başkanı, Atatürk Kültür, Dil ve Tarih Yüksek Kurumu Başkanı Prof. Dr. Sadık Kemal Tural, yaptığı açıklamada, Kırgız yazar Aytmatov'u doğumunun 80'inci yılında Nobel'e aday göstermek için Türk Cumhuriyetleri bilim, sanat ve edebiyatçılarından oluşan bir komite kurulduğunu söyledi.

Prof. Dr. Tural, Atatürk Kültür, Dil ve Tarih Yüksek Kurumu olarak Aytmatov'un 75'inci doğum yılında gerek Türkiye'de gerekse Kırgızistan'da çeşitli etkinlikler düzenlediklerini belirterek, Aytmatov'un eserleri 154 dile çevrilen bir edebiyatçı olduğunu vurguladı. Tural, Aytmatov'un adaylık başvurusu için Türkçe, İngilizce ve Almanca metnin hazırlandığını, müracaatın gelecek günlerde yapılacağını açıkladı.

CENGİZ AYTMATOV KİMDİR?

12 Aralık 1928'de Kırgızistan'ın Talas şehrinde doğan Cengiz Aytmatov, yazı hayatına Pravda gazetesinde başladı. 1957 yılında Sovyet Yazarlar Birliği üyeliğine kabul edilen Aytmatov, 1963'te Lenin Ödülü'nü aldı. Eserleri bugüne kadar 154 dile çevrilen Cengiz Aytmatov, Kırgızistan'ın bağımsızlığını kazanmasının ardından ülkesinin UNESCO Temsilcisi ve Benelüks Büyükelçisi olarak görev yaptı.

Hemen tamamı Türkiye Türkçesine de aktarılan Aytmatov'un eserlerinden bazıları şunlar: "Yüzyüze, Erken Gelen Turnalar, Cemile, Oğulla Buluşma, Toprak Ana, Yıldırım Sesli Manasçı, Gün Uzar Yüzyıl Olur, Dişi Kurdun Rüyaları, Kassandra Damgası."

Yorumlar (1)
Fatma TOPBAŞ 15 yıl önce
cengiz aytmatov bu ödülü hakediyor hatta geç bile kalındı. ödül almak bir ölçütmüdür bilmiyorum ama onun bu ödülü almasını çok isterim...
Günün Anketi Tümü
Türkiye İsveç'in NATO üyeliğine onay vermeli mi?