banner39

Azerbaycan ABD ile tatbikatı erteledi

Azerbaycan, ABD ile planlanan ortak askeri tatbikatı 'ilişkilerin gözden geçirileceği açıklamasının ardından erteledi

Arşiv 19.04.2010, 17:06 20.04.2010, 07:17
Azerbaycan ABD ile tatbikatı ertelediAzerbaycan ile ABD arasında Mayıs'ta yapılması planlanan ortak askeri tatbikatın süresiz ertelendiği bildirildi. Bakü yönetimi geçtiğimiz günlerde de Ermenistan ağırlıklı politikasından ötürü ABD'ye yönelik politikalarını gözden geçirebileceklerini açıklamıştı.

Azerbaycan Savunma Bakanlığı tatbikatın ertelendiğini doğruladı. Mayıs'ta yapılması planlanan tatbikatın hangi tarihe ertelendiği konusunda ise henüz net bir açıklama yapılamadı.

Azerbaycan Savunma Bakanlığı sözcüsü Eldar Sabiroğlu tatbikatların ertelendiğini ifade ederek, "ABD ile ortak askeri tatbikat ertelenmiştir. Ama bunun sebebini henüz bilmiyorum. Araştırmaya ihtiyacım var" dedi.

Azerbaycan'da geçen yıl Nisan ayında ABD askerlerinin de katılımı ile ortak askeri tatbikat yapılmıştı. Aynı tatbikatın bu yıl da yapılması planlanıyordu.

Geçtiğimiz günlerden Reuters'e açıklamalarda bulunan Azerbaycan Cumhurbaşkanı İlham Aliyev'in Siyasi İşler Danışmanı Ali Hasanov, ABD'nin Ermenistan ağırlıklı politikalarından rahatsızlık duyduklarını açıklamıştı. Hasanov, "ABD Azerbaycan'a, stratejik bir partnerine yönelik politika izlemiyor. Bu nedenle ABD'ye yönelik politikamızı gözden geçirebiliriz" demişti.

Kaynak: cha


 

banner53
Yorumlar (0)
33
açık
Günün Anketi Tümü
Türkiye Esed rejimiyle diyalog kurmalı mı?