banner39

Azerbaycan-Türkiye arasında doğalgaz gerilimi

Azerbaycan'la Rusya arasında imzalanan doğalgaz anlaşmasından sonra Norveç şirketi Satoil Nabucco projesinden çekildiğini açıkladı.

Arşiv 04.04.2009, 16:25 04.04.2009, 16:26
Azerbaycan-Türkiye arasında doğalgaz gerilimi
Dünya Bülteni / Haber Merkezi

Şirket yetkilileri Azeri doğalgazını Türkiye üzerinden Avrupa'ya taşımayacaklarını bildirdi. Buna sebep ise Türkiye'nin transit şartlarını ağırlaştırması olarak gösteriliyor. Şirketin resmi yetkilisi Peter Mellby de Londra'da yaptığı basın açıklamasında sorunun Türkiye'den kaynaklandığını söyledi.Melby'ye göre şu anda Azeri doğalgazının sevkedilmesi için Rusya ve İran güzergahları üzerinden yapılacak.

Statoil şirketi Şahdeniz doğalgaz kaynağının yüzde 70'nin sahibi durumunda. Türkiye ise Nabucco projesi çerçevesinde aktarılacak olan doğalgazın yüzde 15'ni kendi ihiyacını karşılamak amacıyla düşük fiyata elde etmeyi ve diğer yüzde 85'lik kısmını ise satın alarak daha yüksek fiyata Avrupa'ya satmayı düşünüyor.

Uzmanların görüşüne göre Azeri doğalgazının Rusya'ya satılması gerçekleşirse bu durum Nabucco projesinin sonu olacak. İddiaya göre Türkiye hükümeti Azeri doğalgazının satın alınması için çok düşük fiyat teklif ediyor. Ankara Azeri doğalgazını elde ederek bununla Avrupa'ya baskı yapmayı düşünüyor. Uzmaların iddiasına göre Türkiye'nin Ermenistan'a yönelik siyasi açılımları Azerbaycan enerji kaynaklarının kaybedilmesi ile sonuçlanabilir.

banner53
Yorumlar (0)
26
açık
Günün Anketi Tümü
Türkiye Esed rejimiyle diyalog kurmalı mı?