banner15

Azerbaycan-Türkiye gaz krizi kapıda

Azerbaycan Devlet Başkanı Aliyev'in, Türkiye'ye mevcut fiyattan doğalgaz satmaya devam etmeyeceklerini açıkladığı öne sürüldü.

Azerbaycan-Türkiye gaz krizi kapıda

 

Dünya Bülteni / Haber Merkezi 

Azerbaycan ile Türkiye arasında yeni bir doğalgaz krizinin çıkması an meselesi. İddiaya göre, Azeri Lider Aliyev, Türkiye'ye satılan gazın fiyatından memnun olmadığını ve böyle devam edemeyeceklerini açıkladı. 

Azerbaycan Cumhurbaşkanı İlham Aliyev, Türkiye’nin Azeri doğalgazı için ödediği fiyatın düşük olduğunu belirterek, “Bu şartlarda devam edemeyiz” dedi.

Azeri Trend Ajansı’na göre, Davos’ta gazetecilerin sorularını yanıtlayan Aliyev, Nabucco projesinden de yakındı. Nabucco’nun cevapsız kalmış sorularla dolu olduğunu söyleyen Azeri lider, “Bu projeyi kim ileri taşıyacak, belli değil. Gaz üretimiyle, bunun taşınmasıyla ilgili müzakereleri kim yürütecek? Gazı kim pazarlayacak? Fiyatlama nasıl yapılacak? Bu soruların cevaplarını hala bilmiyoruz” diye konuştu.

Aliyev, Nabucco projesi çerçevesinde ihraç edilecek gazın Avrupa Birliği ülkelerine nasıl iletileceğinin ve transit konularının da hala cevap beklediğini söyledi.

2011 yılında inşaatına başlanması ve 2014’te tamamlanması öngörülen projenin yüzde 30’luk maliyeti Nabucco’ya ortak şirketler tarafından karşılanacak. Kalan miktarın borçlanarak finansa edilmesi planlanıyor.

Güncelleme Tarihi: 29 Ocak 2010, 16:06
YORUM EKLE

banner39

banner50

banner47

banner48