banner39

Azerbaycan'da darbe girişimi bastırıldı

Azerbaycan'da darbe girişimi engellendi, İngilizler, Eskişehir ve Afyon'dan çekildiler...

Arşiv 17.03.2010, 10:22 18.03.2010, 06:27
Azerbaycan'da darbe girişimi bastırıldı

Dünya Bülteni / Haber Merkezi


Azerbaycan'da darbe girişimi bastırıldı  (17 Mart 1995)

Azerbaycan'da 13 Mart'ta başlayan, Türkiye'nin de adının karıştığı darbe girişimi bastırıldı. Devlet Başkanı Haydar Aliyev'i devirmek isteyen OMON birliklerinin komutanı  Albay Ruşen Cevadov öldürüldü. Susurluk skandalına karışan bazı Türk Emniyet ve Özel Harekat mensupları, darbe girişimine kalkışan Ruşen Cevadov'a bağlı OMON birliklerinin eğitiminde faal rol almışlardı. Darbe girişimine karşı Haydar Aliyev'i uyarılması üzerine kanlı bir şekilde bastırılmış ve aralarında Cevadov da olmak üzere 400 kişi çıkan olaylarda hayatını kaybetmişti.

Halife Harun Reşid'in doğumu (17 Mart 764)

Beşinci ve en tanınmış Abbasi halifesi olan Harun Reşid, Hicri 148 yılında İran'da  Rey şehrinde doğdu. Halife olan kardeşi Hadi'nin ölmesi üzerine Halifeliğe geçti.  24 Mart 809'da Horasan'da Tus şehrinde öldü ve orada toprağa verildi. Harun Reşid'in halifelik döneminde Abbasiler çok büyük askerî, siyasal, kültürel ve bilimsel gelişmeler yaşamıştır.

İngilizler, Eskişehir ve Afyon'dan çekildiler (17 Mart 1920)

İngiliz kuvvetleri, Eskişehir ve Afyon'dan çekildiler.

İlk yerli telefon üretilmeye başlandı (17 Mart 1968)

PTT ile Northern Electric işbirliğiyle kurulan telefon fabrikasında yapılan, ilk yerli telefonlar 157 liradan satışa çıkarıldı.

Brüksel Anlaşması  imzalandı (17 Mart 1948)


Belçika, Fransa, Hollanda, İngiltere ve Lüksemburg dışişleri bakanları arasında, 50 yıl süreli Brüksel Anlaşması imzalandı. Anlaşma ile Batı Avrupa Birliği kuruldu. 1954 yılında İtalya ile Batı Almanya'nın katılımlarıyla büyümüştür. Batı Avrupa Birliği'nin genel merkezi Brüksel'dedir. Bu yapılanmanın arkasındaki neden Batı Avrupa ülkeleri arasında her alanda iş birliği sağlayarak Komünizm'in durdurulması konusunda bir önlem almaktır.

Varlık Vergisi'nin tasfiyesine ilişkin yasa yürürlüğe girdi (17 Mart 1944)

1942'de yürürlüğe giren Varlık Vergisi, kaldırıldı. 15 Mart 1944 tarih ve 4530 sayılı Varlık Vergisi Bakayasının Terkinine Dair Kanun ile o tarihe kadar tarh edilmiş, ancak tahsil edilememiş vergilerin silinmesiyle Varlık Vergisi uygulaması ortadan kalktı. 
 
 
 

Yorumlar (0)
Günün Anketi Tümü
Türkiye Esed rejimiyle diyalog kurmalı mı?