banner15

Azerbaycan'da Muhalafet Öfkeli

Ülkede dün yapılan genel seçimleri iktidardaki Yeni Azerbaycan Partisi kazandı. Ancak seçimlerde usulsüzlük yapıldığını öne süren muhalefet yarın miting yapacak. Hükümet, gösterilere "sert müdahale" emri verdi.

Azerbaycan'da Muhalafet Öfkeli

Azerbaycan'da dün yapılan genel seçimleri iktidardaki Yeni Azerbaycan Partisi kazandı. Oyların çoğunun sayımı tamamlanırken, resmi olmayan sonuçlara göre, Cumhurbaşkanı İlham Aliyev'in partisi oyların yüzde 58'ini aldı. Önde gelen muhalefet partilerinin oluşturduğu Azatlık Bloku seçimlerde varlık gösteremedi. 125 üyeli Meclis'te, şu ana kadar Yeni Azerbaycan Partisi'nin 62, Azatlık Bloku ise sadece 5 sandalye çıkardı. Kalan sandalyeler ise bağımsız adaylar ve küçük partilerce paylaşılacak.  İktidarın daha önce Meclis'te 75 sandalyesi vardı. Azatlık Bloku, seçimlere hile karıştırıldığını iddia etti ve yarından itibaren protesto gösterilerine başlayacağını açıkladı. Sandıklarda 30 binden fazla usulsüzlük tespit ettiklerini öne süren muhalafet yetkilileri, halkın iradesinin sandığa yansımadığını seçimin sonuçlarının geçersiz sayılması için mahkemeye başvuracaklarını söyledi. Yeni Azerbaycan Partisi'nin Genel Sekreteri Ali Ahmedov usulsüzlük ve hile iddialarının gerçekçi olmadığını söyleyerek muhalefetin yenilgiyi hazmedemediğini belirtti.

 

Muhalefet sokaklara dökülecek

 

Azatlık içinde yer alan Halk Cephesi'nin lideri Ali Kerimli, kendilerine ulaşan bilgiye göre 21104 seçim ihlali yaşandığını söyledi. Kerimli bu durumda seçim sonuçlarını iptal ettirmek için yarın demokratik yoldan direnişe başlayacaklarını açıkladı. Müsavat lideri İsa Gamber ise, anayasa sınırları içinde mücadeleye başlayacaklarını, bundan sonraki taktiklerini bugün belirleyeceklerini söyledi. Azerbaycan İçişleri Bakanı Ramil Usubov ise, izinsiz gösterilere polisin sert müdahalede bulunacağı konusunda muhalefeti uyardı.

 

Kritik gün

İktidarın zaferini kutlamaya başlamasına karşın, Merkez Seçim Komisyonu'nun sonuçları gecikmeli olarak duyurmasına ve kendi içinde bölünmesine, muhalefetin büyük önem verdiği ABD destekli anketin açıklanmasının ertelenmesi eklenince karmaşa ve soru işaretleri çoğaldı. Avrupa Güvenlik ve İşbirliği Teşkilatı (AGİT) gözlemcilerinin raporu bugün kamuoyuna açıklanacak. Böylece, bugün yaşanacak kritik gelişmeler olayların bundan sonra hangi yönde ilerleyeceğini de gösterecek. Yabancı gözlemcilerin yolsuzluk iddialarına destek vermesi halinde muhalefet iktidarı köşeye sıkıştırma olanağı bulacak. Türk gözlemciler ise, "seçimlerin çok demokratik bir ortamda yapıldığını" açıkladı. Türk asıllı aday Ahmet Ardıç seçilemedi.

 

İlham Aliyev'in eşi de adaydı

Katılımın yüzde 47 civarında olduğu seçimlerde meclisteki 125 sandalye için yaklaşık 1500 aday yarıştı. Bu adaylar arasında yer alan Aliyev'in eşi Mihriban Aliyev de vardı. Mihriban Aliyev'in seçim bölgesinde açık farkla önde gittiği ve milletvekili seçilmesinin kesin olduğu belirtiliyor. Seçim sonuçları ülkede başkanlık sistemi uygulandığı için yönetim değişikliğine yol açmayacak. Ancak Cumhurbaşkanı Aliyev'in 2003'te babası Haydar Aliyev'den görevi devralmasından sonra yapılan bu ilk seçimler ülke demokrasisi için bir sınav niteliği taşıyordu. Seçimler öncesinde muhalefetten bazı adaylar tutuklandı, muhalefetin bazı mitinglerine izin verilmedi. Seçimleri 1500'den fazla uluslararası gözlemci de izledi. Gözlemcilerin raporlarını bugün açıklaması bekleniyor.

'Azerbaycan'da seçim felaket ötesi'

İngiliz Daily Telepraph gazetesinin iç sayfalarındaki haberin başlığı, "Azerbaycan"da iktidardaki hanedan, seçimlere hile karıştırmakla suçlanıyor". Gazete, Batılı bir gözlemcinin, ülkede dün yapılan parlamento seçimleriyle ilgili şu gözlemlerini aktarmış sayfalarına: "Aynı kişilerin iki kez oy kullandıklarını, seçmen kütüklerinde adları olmayanların oy kullanabildiklerini, kütüklerde adı olanların ise seçim sandıklarında geri çevrildiklerini gördük. Seçim felaket ötesiydi".

Güncelleme Tarihi: 06 Temmuz 2018, 09:31
YORUM EKLE

banner39

banner50

banner47

banner48