banner15

Azerbaycan'ın 'çamur volkanları' /FOTO

Azerbaycan'ın 'Çamur Volkanları' dünyanın yeni yedi doğa harikası seçimlerinin adayı oldu

Azerbaycan'ın 'çamur volkanları' /FOTO


Dünyanın yeni 7 doğa harikasını belirlemek için dünya genelinde yapılan oylama sonucunda belirlenen 28 finalist arasında Azerbaycan'ın Çamur Volkanları da yer alıyor.

'Çamur volkanları', Amazon yağmur ormanları, Ölü Deniz, Kilimanjaro Dağı ve Ekvador'daki Galapagos Adaları'nın da bulunduğu 28 doğal güzelliği finalistler arasında yer alıyor.

Dünya genelinde 261 doğal güzelliğin önerildiği yarışmada, uzmanlardan oluşan jüri ilk aşamada öne çıkan 77 aday arasından 28 yeri seçti. Finalist doğa harikaları, coğrafi dengesi, farklılığı ve insan yaşamındaki önemi gibi kriterler esas alınarak belirlendi.

Söz konusu yerler arasında, Azerbaycan'ın Çamur Volkanları, Lübnan'daki Jeita Grotto mağarası, İrlanda'daki Moher Uçurumu ve Almanya'nın Kara Ormanları da bulunuyor.

AZERBAYCAN'DA 300 ÇAMUR VOLKANI VAR

Dünyadaki toplam 700 çamur volkanından 300'u Azerbaycan'ın Bakü yakınlığındaki Gobustan bölgesi ve Hazar Denizi'nde yerleşiyor. Her yıl Azerbaycan'da 3-5 Çamur Volkanı püskürmesi meydana geliyor.

Son yılların en büyük çamur volkanı olayı ise 2001 yılında başkent Bakü'nün 15 kilometre yakınlığında yaşandı. 15 metre yükseğe kadar alev püsküren volkan dünya gündeminde oturmuştu. Yüksekliği 400 metreye kadar ulaşabilen Azerbaycan'daki çamur volkanlarının yüzde 21'i ise yüzeye petrol çıkarıyor.

OYLAMA İNTERNET VE TELEFON ÜZERİNDEN

Dünyanın yeni 7 doğa harikası yarışmasında oylama internet ya da telefonla üzerinden yapılıyor. Yarışmanın sonuçların ise 2011 yılında açıklanacak.

Yeni 7 doğa harikasını belirlemeye yönelik oylamaya bir milyardan fazla kişinin katılması bekleniyor. İnternet üzerinden oylamaya http://www.new7wonders.com adresinden katılmak mümkün.

 

Kaynak: cha

Güncelleme Tarihi: 10 Ağustos 2009, 16:16
YORUM EKLE

banner39

banner36

banner37

banner35