banner39

Azerbeycan`da El-Kaide operasyonu

Azerbaycan özel birimleri el-Kaide ile bağlantılı olduğu iddia edilen dokuz grubun çökertildiğini iddia etti

Arşiv 03.04.2009, 15:20 03.04.2009, 15:20
Azerbeycan`da El-Kaide operasyonu

Dünya Bülteni/Haber Merkezi

Azerbaycan milli güvenlik bakanı Eldar Mahmudov'un açıklamasına göre, darbe hazırlığı, yönetimi zor kullanarak ele geçirme ve devletin temellerine yönelik saldırı suçlamalarıyla 140 kişi gözaltına alındı, dört kişi ise ölü ele geçirildi.

Göz altına alınanların yurt dışında askeri eğitim aldıkları ve üzerlerinde çok sayıda silahın bulunduğu ifade edildi. Zanlıların milletlerarası terör grupları ile ortak hareket ettiği öne sürüldü.

Eski devlet başkanı adayı Zerdüşt Alizade ise bu iddiaların tamamını yalanladı. Hükümeti bu tür konuları gündeme taşıyarak kamuoyu içerisinde korku oluşturmaya çalışmakla suçlayan Alizade, Azerbaycan'da el-Kaide ile bağlantısı olan gruplar bulunmadığını söyledi.

Hukuk savunucusu Arif Yunusov ise, Azerbaycan'da Özbekistan'da yaşanan olayların benzerinin yaşanabileceğini iddia etti. Siyasi muhalefet saf dışı bırakıldığı için radikal grupların arttığını savunan Yunusov, ülkede 40-50 bin arasında Vahabi bulunduğunu ve onlardan 5-7 binin radikal söylemlere sahip olduğunu iddia etti. Yunusov bu rakamın Karabağ sorunun çözülmemesi ve halkın sosyal refah durumunun giderek kötüleşmesi nedeniyle artacağını düşünüyor.

banner53
Yorumlar (0)
24
az bulutlu
Günün Anketi Tümü
Türkiye Esed rejimiyle diyalog kurmalı mı?