banner39

Azeri-Ermeni cephesinde ateşkes ihlali

Azerbaycan ve Ermenistan sınırında bulunan bir bölgece meydana gelen çatışmada 1 Azeri asker öldü.

Arşiv 17.05.2008, 17:32 17.05.2008, 17:32
Azeri-Ermeni cephesinde ateşkes ihlali

 

Ermenistan'a bağlı silahlı güçlerin önemli kesimi Azerbaycan'ın Ermeni işgali altındaki toprakları üzerinde bulunan Azeri-Ermeni cephe hattında yaptıkları ateşkes ihlali sonucu 1 Azeri askeri hayatını kaybetti.

ANS (Azerbaijan News Service) televizyonunun haberine göre, cephe hattının Ağdam bölgesi Çemenli köyü kesiminde dün akşam saatlerinde yapılan ateşkes ihlali sırasında, Azerbaycan ordusunda görev yapan Teğmen Vügar Necefov (24) vurularak hayatını kaybetti.

Azerbaycan Savunma Bakanlığından yapılan açıklamada da, Ermenistan'a bağlı silahlı güçlerin dün öğle ve akşam saatleri arasında cephe hattının Tovuz ve Goranboy bölgelerindeki bazı kesimlerinde belirli aralıklarla ateşkes ihlali yaptıkları belirtildi.

Açıklamada, iki bölgedeki ateşkes ihlallerinin karşı ateş açılarak sona erdirildiği, bu bölgelerdeki ihlallerde can kaybı bulunmadığı kaydedildi.

Azeri-Ermeni cephe hattında meydana gelen ateşkes ihlalleri son aylarda günlük olağan gelişmeler haline dönüşürken, bu süreçte can kayıpları da sıklıkla görülmeye başlandı.

SSCB'nin son döneminde Ermenistan'ın Azerbaycan'ın Yukarı Karabağ bölgesi üzerinde hak iddiasıyla başlayan gerginlik ve çatışmalar, bağımsızlıklarını kazanmalarının ardından iki ülke arasında savaşa dönüştü. Bölgedeki Rus güçlerinin de desteğini alan Ermeni güçleri, Azerbaycan topraklarının yaklaşık yüzde 20'sini işgal etti ve ve bu bölgelerde yaşayan Azeri Türklerini de silah zoruyla çıkardı.

Avrupa Güvenlik ve İşbirliği Teşkilatı (AGİT) başta olmak üzere çeşitli uluslararası kuruluşlar ve ülkelerin araya girmesiyle 1994 yılında Bişkek'te imzalanan ateşkes anlaşmasıyla savaşa ara verilirken, AGİT Minsk Grubu eşbaşkanları arabuluculuğunda soruna barışçı çözüm bulunması amacıyla taraflar arasında doğrudan ve dolaylı müzakereler başlatıldı.

Yaklaşık 14 yıldır devam eden müzakerelerden, kamuoyuna açıklandığı kadarıyla bugüne kadar somut bir sonuç elde edilemezken, Azerbaycan topraklarındaki Ermeni işgali de sürüyor.

Kaynak: Ajanslar

banner53
Yorumlar (0)
25
açık
Günün Anketi Tümü
Türkiye Esed rejimiyle diyalog kurmalı mı?