banner39

Azeri gazında anlaşma sağlandı

Türkiye ile Azerbaycan arasında doğalgaz konusunda anlaşma sağlandı, enerji bakanı 'yeni zam ihtiyacı yok' dedi

Arşiv 07.06.2010, 15:14 07.06.2010, 16:37
Azeri gazında anlaşma sağlandı

 

Dünya Bülteni/Haber Merkezi

Türkiye Cumhuriyeti Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanlığı ile Azerbaycan Cumhuriyeti Sanayi ve Enerji Bakanlığı arasında doğal gaz satışı ve taşınmasına ilişkin deklarasyon ile Azerbaycan'dan Türkiye'ye ve Türkiye üzerinden Avrupa'ya doğal gaz satışı ve taşınmasına ilişkin mutabakat zaptı imzalandı.

Türkiye ile Azerbaycan arasındaki enerji anlaşmaları Azerbaycan Cumhurbaşkanı İlham Aliyev ve Türkiye Cumhuriyeti Başbakanı Recep Tayyip Erdoğan'ın katıldığı törenle imzalandı.

Ayrıca, Türkiye adına BOTAŞ Genel Müdürü Fazıl Şenel ile Azerbaycan adına SOCAR şirketi Başkanı Rövneg Abdullayev de, doğal gaz satışı ve taşınmasına ilişkin bir mutabakat zaptına imza koydular.

Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanı Taner Yıldız, Azerbaycan Sanayi ve Enerji Bakanı Natık Aliyev ile imzalanan anlaşmaların ardından basın merkezini ziyaret etti.

Yıldız, burada basın mensuplarının soruları üzerine Şahdeniz 1 anlaşmasıyla alınan gazın fiyatında yapılan revizyonun Türkiye'de dogalgaz fiyatlarını etkilemeyeceğini söyledi. Yıldız, "Azeri gazı anlaşmasından dolayı şu anda tüketiciyi zamlandıracak bir durum yok" ifadesini kullandı.

banner53
Yorumlar (0)
23
açık
Günün Anketi Tümü
Türkiye Esed rejimiyle diyalog kurmalı mı?