banner15

Azeri gazında Rus parmağı

Azerbaycan doğalgazını Türkiye'ye taşıyacak ihalede korkunç bir gerçek ortaya çıktı.

Azeri gazında Rus parmağı
Azeri doğalgazını Türkiye’ye taşıyacak olan "Şah Denizi İhalesi" Ruslara peşkeş çekildi. 61 milyon dolarlık ihalenin resmen kanunlara aykırı olarak yapıldığı ortaya çıktı.

Türkiye'nin en önemli projelerinden biri olan ve Azerbaycan'dan Türkiye'ye doğalgaz alımını içeren “Şah Denizi' projesinin Türkiye ayağında ihale skandalı yaşanıyor. 61 milyon doları aşan ihale kanuna aykırı bir şekilde yeterlilik belgesi bulunmayan Ruslara verildi. Şah Denizi projesinin Türkiye ayağında bulunan Sivas ve Hanak Kompresör yapımı ve Türkgözü ölçüm istasyonu için BOTAŞ, 2005 yılında ihaleye çıktı. 9 kişiden oluşan ihale komisyonu teklifleri aldı. Komisyon firmaların ‘yeterlilik belgesi' olmadığını tespit etti. Komisyon eksik belgeye rağmen ihalenin Tokar Yapı-Peker İnş. Ortaklığına verilmesi yönünde karar aldı ve Yönetim Kurulu'na sundu.

YÖNETİM KARŞI ÇIKTI

Dönemin BOTAŞ Genel Müdürü Mehmet Takiyyüddin Bilgiç ile İhale Komisyonu Başkanı Hüseyin Saltuk Düzyol, ihale komisyonunun bu kararına şiddetle karşı çıktı. Karara ‘şerh' koyan iki yönetici, "İhale şartnamesine uygun olmadığından çoğunluk görüşüne katılmıyorum" dedi. Bu ‘şerh' üzerine ihale komisyonu tekrar bir değerlendirmede bulunmak üzere toplantı kararı aldı. Ancak, süreç devam ederken Bilgiç görevinden istifa etti. Bunun üzerine Salih Paşaoğlu vekilliğinde oluşan yeni yönetim ihaleyle ilgili süreci devam ettirdi.

ÜYELER DEĞİŞTİRİLDİ

Yeni yönetim anında 9 kişilik ihale komisyonu'nun 5 üyesini değiştirdi. Bu üyelerin yerine, Moskova'da enerji yolsuzlukları nda adı sıkça geçen işadamı İbrahim Selçuk'la görüştüğü tespit edilen Vahap Alaca gibi isimler getirildi. İhale komisyonu, diğer firmaları devre dışı bıraktı ve yeterlilik belgesi bulunmayan Rus Iskra Avigas ve Metot İnş. Ortaklığı ile Tokar Yapı-Peker İnş. ortaklığına eksik belgelerini tamamlaması şartıyla ek süre verilmesini kararlaştırdı.

Dönemin Genel Müdür Vekili Salih Paşaoğlu, Yönetim Kurulu üyesi Bekir Aksoy (Şimdi Enerji Bakanlığı'nda Müsteşar Yardımcısı), Yönetim Kurulu üyesi Rıza Çiftçi (BOTAŞ Genel Müdür Vekili), Yönetim Kurulu üyesi Yener Cander ihalenin Rus firmasına verilmesi yönünde karar aldı. Yönetim Kurulu üyesi olan Hüseyin Saltuk Düzyol ise bu karara "İhale şartnamesine aykırı oluşan çoğunluk kararına iştirak etmiyorum" diyerek yine ‘şerh' düştü. Ancak Yönetim Iskra Avigas / Metot

 

www.bugun.com.tr

Güncelleme Tarihi: 06 Temmuz 2018, 09:31
YORUM EKLE

banner39

banner50

banner47

banner48