banner39

Azeri hacının 4 bin kilometrelik kutsal yürüyüşü

El-Medine’nin haberinde Kutsal yolculuğunda Azerbeycan-İran-Kuveyt-Suudi Arabistan güzergahını izleyen Gurbanov’un, hacdan sonra Medine-i Münevvere’yi de ziyaret edeceği ve aynı yoldan yine yürüyerek ülkesine döneceği bildiriliyor.

Arşiv 06.07.2018, 09:30 06.07.2018, 09:31
Azeri hacının 4 bin kilometrelik kutsal yürüyüşü

18 Aralık 2006 Pazartesi

 

Dünya Bülteni Haber Merkezi

 

 

Saddam’ın subaylarına emekli maaşı

 

Eş-Şarkul-Evsat gazetesinin bugünkü sayısında, Bağdat’ta Irak Başbakanı Nuri El-Maliki’yle bir araya gelen İngiltere Başbakanı Tony Blair’in demokrasi deneyiminin başarılı olması için Irak’a komşu ülkelere baskı yapma sözü verdiği yazıyor.

 

Haberde ayrıca, dün çalışmalarını tamamlayan Uzlaşı Konferansı’nın tek bir tavsiyede bulunduğu, dağıtılan Saddam dönemi ordusu subaylarına emekli maaşı bağlanmasını tavsiye ettiği belirtiliyor.

 

Suudi Arabistan’da yayınlanan Ukaz gazetesinin bugünkü sayısında da, Ordu Komisyonu Başkanı Necip El-Salihi’nin, “Gerçekçi olalım, eski orduda 1 milyon asker vardı, yeni ordu bu sayıyı kaldıramaz. Bu nedenle onlara yeterli bir maaş vermek gerekir” dediği yazıyor.

 

Katar Er-Râye gazetesi ise bugünkü sayısında,  “Irak: Uzlaşı Konferansı’nın başarısızlığı” diyor.

 

Suudi Arabistan Ukaz gazetesindeki konuyla ilgili haberde yine, Bağdat’ın merkezindeki Kerrade semtinde bulunan Irak Kızılayı’ndan 20 ile 30 arası kişinin kaçırıldığı bildiriliyor.

 

Haberde, İçişleri Bakanlığı’na bağlı güvenlik güçlerinin elbiselerini giyen kimliği belirsiz 50 silahlı kişinin Irak Kızılayı’nın merkez binasını bastığı ve kadınları bırakıp erkekleri kaçırdığı yazıyor. 

 

 

 

Aynı haberde ayrıca, Kerbela’da Saddam döneminde öldürülmüş 31 kişinin cesetlerinin yer aldığı bir toplu mezarın bulunduğu kaydediliyor.

 

 

Abbas ve El-Fetih seçim havasına girdi

 

Suudi Arabistan’da yayınlanan El-Vatan gazetesi bugünkü sayısında, Filistin Devlet Başkanı Mahmud Abbas’ın seçim hazırlıklarını sürdürdüğünü ve El-Fetih’in Abbas’ı başkanlığa aday göstereceğini yazıyor.

 

Haberde, FKÖ Siyasi Daire Başkanı Faruk Kaddumi’nin Suriye Devlet Başkanı Yardımcısı Faruk Şara ile yaptığı görüşmenin ardından “Filistin’de erken seçim yapmak imkansız, çünkü Filistin halkı arasındaki gerginliği artıracak ve İsrail’in çıkarlarına hizmet edecektir” dediği bildiriliyor.

 

 

El-Vatan’ın haberinde ayrıca, Filistin Dışişleri Bakanı Mahmud Ez-Zehhar’a Gazze’de suikast girişiminde bulunulduğu yazıyor.

 

Eş-Şarku’l-Evsat’ın haberinde ise, El-Fetih’in Hamas liderlerini dış güçlerin ajandasına uygun bir darbe peşinde olmakla suçladığı bildiriliyor.

 

Haberde, gruplar arasındaki çatışmalarda havan toplarının da kullanılmaya başlandığına dikkat çekiliyor.

 

Londra’da yayınlanan El-Hayat gazetesinde ise, iki kişinin öldüğü ve 30 kişinin yaralandığı çatışmaların karşılıklı sükunet çağrılarıyla kesildiği, Hamas’ın bedeli ne olursa olsun seçime karşı çıkacağını ilan ettiği, Mısır’ın krizin aşılması için yoğun çaba harcadığı yazıyor.

 

Birleşik Arap Emirlikleri’nde yayınlanan El-Beyan gazetesi konuyla ilgili haberinin başlığında, “Arap ve İslam ülkelerinin aracılığı fitneyi frenledi” diyor.

 

Haberde ayrıca, Yemen Haber Ajansı’nın Filistin Devlet Başkanı mahmud Abbas ile Hamas Siyasi Büro Şefi Halit Meşal’in ulusal birlik hükümeti için görüşmelere yeniden başlayacaklarını duyurduğu, Yemen Cumhurbaşkanı Ali Abdullah Salih’in iki liderle telefon görüşmesi yaparak gerginliği tırmandırmamaları çağrısında bulunduğu yazıyor.

 

Katar’da yayınlanan El-Vatan gazetesi ise, Katar Emiri Hamed bin Halife El-Sani’nin dün akşam Filistin Devlet Başkanı Mahmud Abbas ile bir telefon  görüşmesi yaptığını bildirdiği habere, “Filistin krizinde çözüm belirtileri” başlığını uygun görmüş.

 

 

Azeri hacının 4 bin kilometrelik kutsal yürüyüşü

 

Suudi Arabistan El-Medine gazetesinde bugün 49 yaşındaki Azerbeycanlı Şehid Gurbanov’un haberi var.

 

Gurbanov, hacca gitmek üzere Azerbeycan’dan yola çıkmış ve 4 bin kilometrelik yolu yürüyerek katederek dün Suudi Arabistan’ın Taif kentindeki mikat yerine ulaşmış.

 

El-Medine’nin haberinde Kutsal yolculuğunda Azerbeycan-İran-Kuveyt-Suudi Arabistan güzergahını izleyen Gurbanov’un, hacdan sonra Medine-i Münevvere’yi de ziyaret edeceği ve aynı yoldan yine yürüyerek ülkesine döneceği bildiriliyor.

 

Gazeteye, 4 bin kilometrelik yolu dört ayda katederek Karnu’l-Menazil mikatına ulaştığını söyleyen Şehid Gurbanov, Müslümanın her türlü zorluğa katlanabileceğini göstermek üzere yürüyerek hacca gelmeyi kararlaştırdığını açıklamış

 

 

 

Yorumlar (0)
Günün Anketi Tümü
Türkiye İsveç'in NATO üyeliğine onay vermeli mi?