banner39

Azeri işadamları açlık grevinde

Masallı valisinin kararlarını protesto eden 150 işadamı açlık grevi başlattı

Arşiv 14.01.2009, 15:03 14.01.2009, 17:13
Azeri işadamları açlık grevinde

Dünya Bülteni/Haber Merkezi

Azerbaycan'ın Masallı kentinde, vali Gazenfer Ağayev'in kararlarını protesto eden Azeri işadamları açlık grevine başladı.

Mülklerine el konduğunu söyleyen 150 işadamı, mallarının geri verilmesini, maddi ve manevi zararlarının karşılanmasını, kararları imzalayan devlet görevlilerinin cezalandırılmasını talep ediyor.

150 Azeri işadamı, Bakü'ye ziyaretleri de, bir sonuç vermeyince, bu eyleme başladılar.

Yorumlar (1)
Hasan 14 yıl önce
Azerbaycan'nın batısında (İran sınırında) bulunan Masallı ve bir çok il sakinleri TALIŞ kavmindendirler; Talış'lar Hint-Avrupa dillerinden olan Talışça(Farsça'nın bir şivesi)dilinde konuşmaktadırlar. Talış'lar İran'ın en eski kavimlerinden biridir. Bu gün Azerbaycan olarak bilinen ülkenin tamamı (Kaçar'larla Rus'lar arasında yaşanan iki büyük savaş sonucu imzalanan "Gülistan" (1813'de Krabağ, Gence,Muşki, Guba, Şirvan, Derbent, Bakü, Talış, Dağıstan ve Gürcistan) ve "Türkmençay" (1828'de Erivan, Nahçıvan, Yukarı Muğan ve Yukarı Talış) antlaşması sonucunda İran'dan ayrılıp Rus topraklarına ilhak edildi. Azerbaycan 30 Ağustos 1991 yılında bağımsızlığını iilan ettikten sonra "Himmetof" Talış-Muğan cumhuriyeti adı altında bağımsız bir ülke kurmaya kalkıştı ancak kanlı bir şekilde bastırıldı. Bu bölge Azerbaycan'ın sorunlu bölgelerinden biridir.
Gülistan ve Türkmençay Antlaşmaları İran Tarihinde "Kara Leke" olarak adlandırılmıştır...
Günün Anketi Tümü
Türkiye İsveç'in NATO üyeliğine onay vermeli mi?