banner39

Azeri Konsolos'tan ilginç iddia

Azerbaycan'ın Kars Konsolosu Hasan Zeynalov, Türkiye ile Ermenistan arasındaki Alican sınır geçişinde onarım yapıldığını öne sürdü

Arşiv 10.04.2009, 08:39 10.04.2009, 08:39
Azeri Konsolos'tan ilginç iddia

Türkiye ile Ermenistan arasındaki sınır açılması olasılığına Azerbaycan'dan tepkiler sürüyor. Azerbaycan'ın Kars Konsolosu Hasan Zeynalov, Türkiye ile Ermenistan arasındaki Alican sınır geçişinde onarım çalışmalarına başlandığını belirterek Kars ve Iğdır'daki halkın sınırın açılmasına karşı olduğunu öne sürdü.

Azeri basınına göre, Azerbaycan'ın Kars Konsolosu Hasan Zeynalov, "Türkiye ile Ermenistan arasındaki Alican sınır geçişinde onarım ve rehabilitasyon çalışmalarına başlandı" dedi.

Alican'a giden yollarda asfalt yapıldığını söyleyen Zeynalov, Kars ve Iğdır'da halkın sınırların açılmasından büyük kaygı duyduğunu savunarak "Kars ve Iğdır halkı, bu adımın nedenlerini anlamıyor. Sınırların açılmasına karşı" diye konuştu.

AZERBAYCAN VE TÜRK HALKI ÜZÜNTÜ DUYUYOR

Azerbaycan'ın Kars Başkonsolosu Hasan Sultanoğlu, Türkiye-Ermenistan sınırlarının açılmasıyla ilgili haberlerin, Azerbaycan ve Türkiye halkında derin üzüntü uyandırdığını belirtmişti.

Sultanoğlu, yaptığı yazılı açıklamada, bölgede barış ve huzuru bozan tek ülkenin Ermenistan olduğunu ifade etti.

Azerbaycan topraklarının Ermenistan tarafından işgal altındayken sınırların açılmasının, Azerbaycan'ın Karabağ'da yalnız bırakılacağı anlamına geleceğini vurgulayan Sultanoğlu, şunları kaydetmişti: "Ermenistan'ın işgal ettiği Azerbaycan topraklarından geri çekilmesi, Türkiye'nin toprak bütünlüğünü tanıması, sözde soykırım iddialarından vazgeçilmesi halinde sınırların açılması gündeme gelebilir.

Türkiye Azerbaycan münasebetleri hükümet ve siyasilerin arasındaki münasebetin de üzerinde, iki devletin bir milletleri olan ve birbirine gönülden sarsılmaz bağlarla bağlı iki milletin münasebetidir. Son günlerde görüyoruz ki her geçen gün daha da güçlenen Türkiye-Azerbaycan ilişkilerinden rahatsız olanlar, bu kardeşliği bozmaya çalışıyorlar. Hiç kimse şunu unutmasın ki bu münasebet, bu sarsılmaz dostluk, bu kardeşlik asla bozulmayacaktır. Bu gibi konularda her zamankinden daha da uyanık olmamız gerekmektedir." 

Kaynak: Ajanslar


banner53
Yorumlar (0)
25
az bulutlu
Günün Anketi Tümü
Türkiye Esed rejimiyle diyalog kurmalı mı?