banner15

Azeri Muhalefeti Yardım İstedi

Azerbaycan muhalefeti, cumartesi günü düzenlemeye çalıştıkları protesto gösterisinin polis tarafından şiddetle bastırıldığını söyleyerek Batılı ülkelere, İlham Aliyev hükümetine baskı yapması çağrısında bulundu.

Azeri Muhalefeti Yardım İstedi

Cumartesi günü Bakü'de toplanan binlerce muhalif gösterici cop, tazyikli su ve göz yaşartıcı gazla dağıtıldı. Muhalefet, bu ay başında yapılan parlamento seçimlerine hile karıştığını ve tekrar edilmesi gerektiğini söylüyor. Cumhurbaşkanı İlham Aliyev'in iktidar partisinin ezici zaferiyle sonuçlandığı açıklanan bu ay başındaki Azerbaycan seçimlerine uluslararası topluluktan yolsuzluk ve usulsüzlükler karıştığı eleştirileri getirilmişti. Amerikan hükümeti, haftasonundaki protesto mitinginde 'barışçı göstericilere karşı lüzumsuzca kuvvet kullanılışını kınadığını'' söyledi.Muhalefet partisi Azadlık'ın Bakü'deki ana merkezinde, cumartesi günü kaç kişinin yaralandığı ve kaçının halen tutuklu olduğu saptanmaya çalışılıyor. Protestocuların üzerine köpeklerin salındığı, göz yaşartıcı gaz ve tazyikli su ile dağıtıldıkları olaylardan beri halen onlarca Aliyev muhalifinin göz altında tutulduğu düşünülüyor. Göstericilerden bir kadın, mitingin düzenlendiği meydandan kaçmaya çalışırken iki polis memurunun kendisini yere yıktığını ve bilincini kaybedene kadar dayak yediğini söylüyor.

Yedi yaşındaki kızın bacağı kırıldı

Yedi yaşındaki bir kız çocuğu kendisini güvenli bir yere taşımaya çalışan bir adamın yediği dayak sırasında, kendisinin de bacağının kırıldığını anlattı. Tam olarak kaç kişinin yaralandığı konusunda kesin bir rakam yok. Birçok Aliyev muhalifi, hastanelere tedavi olmaya gitmekten kaçındıklarını çünkü kimliklerinin ortaya çıkmasını istemediklerini söylüyor. Azerbaycan televizyonuna göre ise, olaylar çok daha farklı biçimde gelişti. Televizyona çıkan yetkililer tazyikli su ya da göz yaşartıcı gaz kullanılmadığını belirtirek, yaralıların çoğunluğunun polis olduğunu çünkü asıl polisin üzerine taş ve sopalarla saldırıldığını söylüyor. Muhalif liderlerden Ali Kerimli, Azadlık partisinin 'yalan ve şiddet kampanyasıyla sindirilemeyeceğini ve önümüzdeki günlerde yeni gösteriler düzenleyeceklerini' söyledi. Batılı ülkelere seslenen Ali Kerimli, muhalefetin gösteri düzenleyebilmesi için Aliyev hükümetine baskı uygulanmasını isteyerek, Azerbaycan'ın Avrupa Konseyi'ne üyelikten çıkarılmasını talep etti.

Kaynak: BBC

Güncelleme Tarihi: 06 Temmuz 2018, 09:31
YORUM EKLE

banner39

banner50

banner47

banner48