banner15

Azeriler Türk-Rus gizli ilişkilerine inanamıyor

Dün ortaya atılan Türk ve Rus gizli ilişki iddialarına Azeri uzmanlar inanmadı.

Azeriler Türk-Rus gizli ilişkilerine inanamıyorDünya Bülteni / Haber Merkezi

Türkiye ile Rusya arasında gizli anlaşmanın sağlandığı ve Ermenistan'da bulunan Rus askeri üssüne silah götürülmesine Türkiye'nin izin verdiğine dair haber Azeri medyasında geniş yankı buldu. Bu konuda ilk açıklama ise "Panarmenian.net" sitesinin sahibi Riçard Giragosyan'dan gelmişti. Grigosyan'a göre Gürcü Rus savaşından sonra Türkiye ile Rusya arasında silah taşınmasına dair gizli anlaşma imzalandı.

Musavat partisinin başkan yardımcısı Prof. Dr. Kabil Hüseynli'ne göre bu tür bir anlaşmanın imzalanması mümkün... Hüseynli "Rus yolcu uçakları Ermenistan'a gidebilir. Bu konuda anlaşma sağlanmış olabilir. Ancak bilinen bir gerçeklik de var ki Ruslar kargo yükü ismini kullanarak istediği askeri malzemeyi Ermenistan'a taşıyacak. Nitekim bu tür bir uygulama artık Rusya'nın geleneksel tavrıdır. Bu meseleri AK parti hükümetinin hıyaneti olarak görmekse yanlış bir görüş. AK parti Rusya ile ilişkileri geliştirmeye çalışıyor. Bu ise Azerbaycan'ın çıkarlarına uygun değildir. Meselenin bu şekilde ele alınması daha doğru olurdu," dedi.

Prof. Dr. Hüseynli AK partinin siyasetini Gorbaçov'un SSCB'nin son döneminde yürüttüğü politkaya benzetti.

Siyasi uzman İlgar Memmedov ise bu tür anlaşmanın varlığına inanmadığını ifade etti. Memmedov'a göre Rusya uçakları Azerbaycan üzerinden de uçuyor. İlgar AK parti yetkililerinin Azerbaycan aleyhinde Rusya ile anlaşma yapabileceğini inanmadığını da sözlerine ekledi.

Başka bir siyasi uzman Rasim Musabeyev ise Türkiye'nin NATO üyesi olduğunu hatırlatarak böyle bir gizli anlaşmanın olamayacağını ifade etti. Musabayev'e göre Ermenistan'da bulunan Rus silahları geriye taşınabilir ve buna da izin verilmesi normal bir durum. Ancak aksi olanak düşünülemez. Musabayev'e göre bu meseleyi ortaya atan Ermeniler, kasıtlı olarak Azerbaycan ile Türkiye'nin arasını açmaya çalıştığını da sözlerine ekledi

Güncelleme Tarihi: 15 Ağustos 2009, 12:49
YORUM EKLE
YORUMLAR
bita arvas
bita arvas - 10 yıl Önce

nezamandan beri turkiye rusyaya izin verecek duruma gelmis ya huuuuuuuuu .insan utanir ya

banner39

banner36

banner37

banner35