banner39

Aziz Nesin vakfında taciz skandalı

Aziz Nesin Vakfı'nda 14 yaşındaki kız çocuğuna 2 eğitmen tarafından taciz edildiği iddiasıyla soruşturma başlatıldı.

Arşiv 06.07.2018, 09:30 06.07.2018, 09:31
Aziz Nesin vakfında taciz skandalı

Çatalca'da bulunan Aziz Nesin Vakfı'nda 14 yaşındaki kız çocuğu Z.K.'nin iki gönüllü eğitmen tarafından taciz edildiği iddiasıyla Çatalca Cumhuriyet Savcılığı tarafından soruşturma başlatıldı. Z.K ile vakıfta kalan kardeşleri 11 yaşındaki E.K ve G.K'nın ifadesine başvuruldu. Z.K'nin, tecavüze uğrayıp uğramadığının belirlenmesi için Adli Tıp Kurumu'na sevk edileceği belirtildi.

ÇOCUKLARIN MESLEKTAŞLARI TARAFINDAN TACİZ EDİLDİĞİNİ ÖĞRENEN EĞİTMEN İHBARDA BULUNDU

Edinilen bilgiye göre, taciz iddiasıyla ilgili soruşturma Aziz Nesin Vakfı'nda gönül eğitmenlik yapan ve adı açıklanmayan bir kişinin ihbarı üzerine başlatıldı. İddiaya göre; adı açıklanmayan ihbarcı vakıftaki öğrencilerden 14 yaşındaki Z.K'nin iki eğitmen tarafından taciz edildiğini öğrendi. Bunun üzerine Z.K'yi taciz ettikleri iddia edilen F.I ve E.A ile tartışan eğitmen, Çatalca Cumhuriyet Savcılığı'na giderek ihbarda bulundu.

ÇOCUKLARIN PSİKOLOG EŞLİĞİNDE İFADELERİNE BAŞVURULDU

İhbar üzerine Çatalca Cumhuriyet Savcılığı tarafından taciz iddialarıyla ilgili soruşturma başlatıldı. Cumhuriyet Savcısı Cüneyt Gülabi Vurucu, tacize uğradığı iddia edilen 14 yaşındaki Z.K ile vakıfta kalan kardeşleri 11 yaşındaki E.K ve G.K'yı ifadelerine başvurmak üzere adliyeye çağırdı. Üç kardeşin ifadeleri alınmadan önce adliyeye Gürpınar 80'inci Yıl Lisesi'nde görevli psikolog çağrıldı. Üç kardeşin psikolog eşliğinde ifadelerinin alındı. Öte yandan savcılık talimatıyla Z.K.'yi taciz ettikleri iddia edilen eğitmenler F.I. ve E.A. gözaltına alındı.

AVUKAT: "4 YILDAN BERİ SÜREGELEN BİR OLAY"

Z.K.'nin avukatı Hanefi Altaş, Çatalca Adliyesi'nden çıkışında soruları yanıtladı. Altaş, "Z.K., savcılıktaki ifadesinde tecavüze uğradığını ve 4 yıldır bu olayın devam ettiğini söyledi. Bu toplumumuzun kanayan yarası. Bu olay meclise kadar taşınmalı ve bu tür olaylara karşı yetkililer önlem almalı" dedi.

OLAYI ÖĞRENEN ANNE ÇOCUKLARINI VAKIFTAN ALDI

4 yıldır kardeşleriyle birlikte Aziz Nesin Vakfı'nda kalan Z.K'nin anne ve babasının 7 yıl önce boşandığı, çocuklara bakamayan annenin de çocuklarını vakfa verdiği ifade edildi. Annenin de olayı öğrenmesinin ardından anne Gülhan K. çocuklarını vakıftan aldı. Vakıftan bir açıklama yapılmazken, İstanbul dışında olan Ali Nesin'in İstanbul'a döneceği ve açıklama yapacağı belirtildi.

VAKFIN YETKİLİLERİNDEN  CEVAP

4 - 5 yıl önce, yurtta kalan öğrencilerin kendi aralarında 'evcilik oyunu' adı altında gizli bir oyun oynadıklarını iddia eden Nesin, "Eğer bir taciz söz konusu ise, 10-12 yaşlarında bir çocuk ne kadar taciz edebilirse o kadar taciz sözkonusudur" dedi.

 Nesin, basın mensuplarına vakıf binasının bahçesinda bir açıklama yaptı. Tecavüz olayının gerçekleştiğini kabul etmeyen Nesin, yaşananların 4-5 yıl önce yurtta kalan çocuklar arasında gizlice oynanan 'evcilik oyunu'nun aşırıya kaçmasından öte olmadığını savundu. Yurtta kalan çocukların geçmişte yaşadıkları olayların etkisinde kalarak oyunu aşırıya kaçırdıklarını savunan Nesin, "Bundan 4-5 yıl önce, çocukluk döneminde saklı gizli oynanmış bir 'evcilik oyunu' vardır. Bu evcilik oyunu çocukların geçmişte yaşadıkları olayların etkisi ile aşırıya kaçmıştır. Bunun farkına varılmış ve gereken önlemler alınmıştır. Eğer bir taciz söz konusuysa, 10-12 yaşlarında ergenliğe erişmemiş bir çocuk ne kadar taciz edebilirse o kadar taciz söz konusudur" dedi.

Olayın 19 yaşındaki başka bir yurt öğrencisinin Z.K'ya aşık olduğu için diğer iki kişi hakkında iftira atmasından ibaret olduğunu savunan Nesin, "Çocuklarımızın özel hayatlarına girmemek için ayrıntılarını açıklamak istemediğim bir nedenden dolayı, bu delikanlı diğer iki delikanlıya iftira atmıştır. İftirayı atan delikanlımız olayların bu boyuta ulaşacağını tahmin edememiş ve yaptıklarının sonuçlarına katlanacak cesareti olmadığından şu anda izini kaybettirmiştir. Dün kendisiyle telefonda konuştum ve vakıfa gelmesini, bana güvenmesini söyledim. Özel konuşmak istedi. Kabul ettim ama daha sonra kendisine ulaşamadım" ifadelerini kullandı.

Anne G. K.'nın reklam yapmak istediğini öne süren Nesin, "Bu anne üç kız çocuğunu vakfa verdikten 6 ay sonra iş değiştirmiş ve vakfa son model Mercedes arabalarla, ciplerle ve kürklerle gelmeye başlamıştır. Televizyon dizilerinde ve reklamlarında da oynadığı bana verilen bilgiler arasındadır" şeklinde konuştu.

Yurtta kalan çocukların büyük bir kısmının psikolojik sorunları bulunduğunu, kiminin taciz geçirmiş ve görmüş olduğunu anlatan Nesin, konuşmasına şöyle devam etti:
"Gerek bizim vakfımıza gerek diğer benzer kurumlara gelen çocukların bir çoğu birer saatli bomba gibidir. Ne zaman, nerede ve hangi şiddetle patlayacağı belli olmayan birer bomba. Bu bombayı tesirsiz kılmak, en azından potansiyel yıkıcı enerjiyi olumlu bir yönde kanalize etmek gerekir. Böylesine zorlu bir uğraşta arada bir kazalar olması kaçınılmazdır. Yüzde 1 patlama olasılığı olan binlerce bombadan birinin patlama olasılığı elbette oldukça yüksektir. En mağdur durumlarda doğmuş ve büyümüş çocukları topluma kazandırma uğraşında yüzde yüz başarı beklemek bu kurumlara yapılan en büyük haksızlıktır."

Nesin olayı örtbas etme niyetinde olmadıklarını sözlerine ekledi. Öte yandan olayla ilgili olarak gözaltına alınan sanıklar F.I ve E.A'nın Çatalca Jandarma Komutanlığı'nda sorguları ise devam ediyor. Sanıkların adliyeye sevk edilmesi ve savcılığa ifade vermesi bekleniyor. Olayda tanık olarak yurtta kalan 3 kız

Yorumlar (0)
Günün Anketi Tümü
Türkiye İsveç'in NATO üyeliğine onay vermeli mi?