banner15

Bab-ı Alem dünya öğrencilerini buluşturdu

Bâb-ı Âlem Uluslararası Öğrenci Derneği öncülüğünde değişik milletlerden gelen öğrenciler Taksim'de buluştu.

Bab-ı Alem dünya öğrencilerini buluşturdu

Dünya Bülteni / Haber Merkezi

Bâb-ı Âlem Uluslararası Öğrenci Derneğinin bu sene dördüncüsünü düzenlediği Uluslararası Öğrenci Buluşması birbirinden ilginç 50 ülke masasıyla 2 gün boyunca İstanbulluların ilgisine sunuldu.

Türkiye’de okuyan yabancı öğrencilere eğitim ve rehberlik hizmeti sunan dernek, hem öğrencilere organizasyon kabiliyeti kazandırmak adına hem de ülkemizde okuyan yabancı öğrencilerle ülkemiz insanı arasında kültür alışverişine zemin oluşturmak adına 2007’den beri bu organizasyonu düzenliyor. Her sene bahar aylarında Taksim Metro Sergi Salonunda gerçekleştirilen etkinlikte Türkiye’de okuyan öğrenciler kendi ülkelerine ait kültürel objelerin, yöresel kıyafetlerin sergilendiği masalar açıyorlar. Bu sene 28-29 Nisan tarihlerinde gerçekleştirilen etkinlikte 50 ülkenin öğrencisi masa açtı.
Saat 10:00’daki açılışta Esenler Belediye Başkanı M. Tevfik Göksu, İHH Genel Başkan Yardımcısı Yavuz Dede, İl Milli Eğitim Müdürlüğü Yurtdışı Eğitimden sorumlu müdür yardımcısı Süleyman Aykaç ve Bâb-ı Âlem Uluslararası Öğrenci Derneği Yönetim Kurulu Başkanı Veysel Başar birlikte kurdela kestiler. Açılışın ardından hep beraber masalar gezildi. Ardından oturum düzeni alınarak kısa bir program yapıldı.

Program Iraklı bir öğrencinin Kuran-ı Kerim okumasıyla başladı. Ardından Bâb-ı Âlem faaliyetlerinin anlatıldığı bir sinevizyon izlendi. Sinevizyonun ardından kısa bir konuşma yapan Veysel Başar bu organizasyonda emeği geçen öğrencilere ve mesai arkadaşlarına teşekkür ettikten sonra ülkemizde okuyan yabancı öğrencinin az olması konusuna dikkat çekti. Ardından konuşan Esenler Belediye Başkanı Dünyada 5 medeniyetin hayat sürdüğüne ve mensubu olduğumuz İslam medeniyetinin herkesi insan olma paydasında birleştirdiğine değindi. Ardından konuşan Süleyman Aykaç ise devletin, yabancı öğrencinin Türkiye’ye gelişini kolaylaştırmak adına birçok uygulamayı yürürlüğe koyduğunu belirtti.

Protokol konuşmalarının ardından misafirler, Kafkas bölgesinden öğrencilerin Kafkas dans gösterisi ve Doğu Türkistanlı bir öğrencinin “tembur” dinletisiyle mest oldular.

Dernek yetkilileri 1 Mayıs 2010 Cumartesi akşamı saat 19:30’da Fatih Ali Emiri Kültür Merkezinde gerçekleştirilecek olan Mezuniyet Gecesi’ne tüm Türkiye’yi beklediklerini ifade ettiler. Yine bu gecede canlı şarkı dinletilerinden, dans gösterilerine, Afrikalı öğrencilerin rap gösterisinden, şiirlere kadar birbirinden farklı 15 etkinlikle misafirleri ağırlayacaklarını ifade ettiler.

 

e-davetiye.jpg
 

Güncelleme Tarihi: 30 Nisan 2010, 11:23
YORUM EKLE

banner39

banner36

banner37

banner35