banner39

Babacan: AB üyeliği garanti değil

Ali Babacan, AB üyeliğinin garanti olmadığını belirterek 'Önemli olan sürecin içinde olmaktır' dedi.

Arşiv 06.07.2018, 09:30 06.07.2018, 09:31
Babacan: AB üyeliği garanti değil

Devlet Bakanı ve Başmüzakereci Ali Babacan, ''AB üyeliği garanti mi? Hayır, garanti değil. Tarih belli mi? Hayır, belli değil. Ama önemli olan bu sürecin içinde olmaktır''

diye konuştu.
 
Babacan, ''Başarıya Giden Yolda Fırsatlar Ülkesi Türkiye'' konulu konferansta, 8 başlıkta müzakereler açılmasa bile Türkiye'nin bu konularla ilgili çalışmalarını sürdüreceğini, fiili reform süreciyle resmi müzakere sürecini ayırmaya karar verdiklerini ve bu doğrultuda bakanlıklar ile ilgili birimlerden önceliklerini tespit edip önerilerini iletmelerini istediklerini söyledi.

Babacan, bu konuyla ilgili olarak Nisan başında çok ayrıntılı bir yol haritası duyuracaklarını ve burada Türkiye'nin başlık başlık ne yapacağının yer alacağını ifade etti.

Bu çalışmanın reformların hayata geçirilmesinde fayda sağlayacağını vurgulayan Babacan, böylelikle AB'de genişlemeye olumlu bakan bir ortam oluştuğunda sürecin içinde çok daha olumlu bir şekilde etkili olacaklarını kaydetti.

Babacan, 2007'de AB-Türkiye ilişkilerinin yeni bir aşamaya geldiğini aktararak, ''Bu öyle bir aşama ki biz Türkiye'nin AB için ne zaman hazır olacağını değil, AB'nin Türkiye'nin üyeliğine ne zaman hazır olacağı konusunu tartışıyor olacağız'' dedi.

Türkiye ekonomisinin son yıllarda kaydettiği gelişmelere de değinen Babacan, "Her şey yüzde yüz toz pembe mi? Tabii ki hayır. AB üyeliği garanti mi? Hayır değil. Tarihi belli mi? Hayır belli değil. Ama önemli olan bu sürecin içinde olmaktır. Türkiye'nin üyelik sürecinin öngörülebilir olmasıdır. Kıbrıs sorununun çözümü önümüzdeki 2 yılda garanti değil, belki uzun sürecek. Ancak çözüm konusundaki kararlılık buradaki en önemli nokta'' dedi.

AB'ye üyelik sürecinde sabırlı ve hoşgörülü bir yaklaşım içinde olacaklarını vurgulayan Babacan, öte yandan katılım sürecinde ilerlemeye devam edileceğini, Türkiye'nin önündeki açık net hedefin tam üyelik olduğunu söyledi. Babacan, ''İyi zamanlar, kötü zamanlar olacak. İlerleme bazen santim santim, bazen kilometre kilometre olacak. Türkiye AB'nin büyüme motoru olma özelliği taşıyacak'' diye konuştu.

banner53
Yorumlar (0)
19
açık
Günün Anketi Tümü
Türkiye Esed rejimiyle diyalog kurmalı mı?