banner39

Babacan 'İsrail'e su sözü' haberlerini yalanladı

Babacan, Suriye-İsrail barış görüşmelerinin, Türkiye'de iç siyasete malzeme yapılmaması gerektiğini söyledi.

Arşiv 29.05.2008, 22:09 30.05.2008, 12:37
Babacan 'İsrail'e su sözü' haberlerini yalanladı

İsveç'te yapılan Irak Konferansına katılan Dışişleri Bakanı Ali Babacan, bütün dünyanın takdirle izlediği Suriye-İsrail barış görüşmelerinin, Türkiye'de iç siyasete malzeme yapılmaması gerektiğini söyledi. Babacan, Türkiye'nin Suriye'ye su sözü verdiği yönündeki haberleri yalanladı.

Babacan, BM desteğiyle bugün İsveç'in başkenti Stockholm'de düzenlenen konferans sırasında ABD Dışişleri Bakanı Condolleezze Rice ve BM Genel Sekreteri Ban Ki-mun ile ikili temaslarda bulundu.

Temaslarının ardından basına açıklamalar yapan Babacan, ikili görüşmelerde, BM Genel Sekreteri ile Kıbrıs ve Irak konusunu konuştuklarını belirterek, "BM Genel Sekreteri, bizim Suriye ile İsrail arasında başlattığımız yeni barış görüşmeleri süreci hakkında benden bilgi istedi. Bu konuda kendisine bilgi verdik" dedi.

ABD Dışişleri Bakanı Rice ile yine Irak ağırlıklı görüşme gerçekleştirdiklerini kaydeden Babacan, "Irak'ta bir Amerika varlığı söz konusu, aynı zamanda Irak Türkiye'nin komşusu. Dolayısıyla Irak'ın geleceği ile alakalı konularda ABD yönetimi ile yakın bir istişare içerisindeyiz. Bu görüşmede bölgesel konuları görüştük" diye konuştu.

Türkiye'nin Suriye ile İsrail arasında yürütülen barış görüşmelerinde Suriye'ye su sözü verdiği ile ilgili haberlerin hatırlatılması üzerine Babacan, şunları kaydetti:

"Doğru değil. Bunun gerçekle uzaktan, yakından alakası yok. Suriye ile Türkiye arasındaki su konuları kesinlikle İsrail-Suriye barış görüşmelerinin bir unsuru değildir... Ve sağlam bilgiye, sağlam veriye dayanmadan yapılan bu açıklamaların, Türkiye'nin uluslararası saygınlığına gölge düşürmemesi gerekiyor. Onun için bütün parlamenterlerimizden hele hele dış politika konusundaki tecrübeli parlamenterlerimizden beklentimiz, böylesine önemli bir sürece iç siyasi kaygılar ile iç siyasi yaklaşımlar ile gölge düşürmeye çalışmamasıdır."

Kaynak : AA


banner53
Yorumlar (0)
28
parçalı az bulutlu
Günün Anketi Tümü
Türkiye Esed rejimiyle diyalog kurmalı mı?