banner39

Babacan: Pişmanlık içindeler

Devlet Bakanı Ali Babacan, ''Türkiye'de yatırım yapmayanlar pişmanlık içindeler''dedi.

Arşiv 06.10.2009, 02:58 06.10.2009, 08:38
Babacan: Pişmanlık içindeler


Devlet Bakanı ve Başbakan Yardımcısı Ali Babacan, IMF-Dünya Bankası yıllık toplantıları kapsamında İstanbul'da görüştüğü üç bankanın yönetim kurulu başkanının Türkiye'deki operasyonlarından çok memnun olduklarını söylediğini belirterek, ''Yatırım yapmayanlar da pişmanlık içindeler''dedi.

Türkiye Bankalar Birliği, IMF-Dünya Bankası yıllık toplantıları dolayısıyla Feriye Lokantası'nda bir resepsiyon verdi.

Resepsiyona eşi Zeynep Babacan ile katılan Ali Babacan, burada gazetecilerle sohbet ederken toplantılar kapsamında bugüne kadar 75 civarında görüşme gerçekleştirdiğini, bunların bazılarını ülke temsilcileriyle, bazılarını ise banka yöneticileriyle yaptığını anlattı.

Babacan, ''Görüştüğüm üç bankanın (yabancı) yönetim kurulu başkanı, buradaki operasyonlarından çok memnun olduklarını söylediler. Yatırım yapmayanlar da pişmanlık içindeler'' diye konuştu.

Hem Dünya Bankası hem de IMF'nin toplantılardan çok memnun bahsettiklerini dile getiren Babacan, zamanlama olarak böyle derin bir küresel kriz döneminde yapılmasının da ayrı bir önemi olduğunu söyledi.

Ali Babacan, Başbakan Recep Tayyip Erdoğan ve IMF Başkanı Dominique Strauss-Kahn'ın IMF ile ilgili görüşlerinin hatırlatılması üzerine, Kahn ile aralarında bir çelişki olmadığını, Başbakan ile farklı düşündüğü şeklindeki algının ise farklı ortamlarda farklı sorular gelmesinden kaynaklandığını ifade etti.

G-7 ve G-20'ye ilişkin sorular üzerine ise Babacan, G-7'nin kendi içinde önemini koruduğunu, ancak önceden G-7'de karar alındığında ''zenginler karar alıyor'' denildiğini, şimdi ise G-20'de alınan kararların tabana yayılmasının daha hızlı olduğunu kaydetti.

-MERKEZ BANKASI BAŞKANI'NDAN ESPRİLİ YANIT-

Resepsiyona eşi Duriye Yılmaz ile katılan Merkez Bankası Başkanı Durmuş Yılmaz da bir gazetecinin Türkiye'nin kriz stratejisine ilişkin sorusuna, ''Napolyon Moskova'ya girdiğinde buz üzerinde yürürken nasıl çıkacağını da biliyordu'' yanıtını verdi.

Durmuş Yılmaz, ''Krize karşı B, C planınız var mı?'' sorusunu ise gazeteciye sen evli misin diye sorarak, ''Eşine sor bakalım. Elektrik, su kesildiğinde ne yapar? Mum nerede, bidon nerede biliyordur. Kafasında en az 2-3 çeşit stratejisi vardır'' şeklinde esprili bir şekilde yanıtladı.

-BANKALAR BİRLİĞİ BAŞKANI ERSİN ÖZİNCE-

Türkiye Bankalar Birliği Yönetim Kurulu Başkanı Ersin Özince de, İstanbul'da devam eden IMF-Dünya Bankası yıllık toplantılarının bugüne kadar gördüğü ''en mükemmel'' IMF-Dünya Bankası toplantıları olduğunu dile getirerek, şöyle konuştu:

''Bir kere mekan süper... Bu kadar güzel mekanda yapıldığını, Singapur dahil görmedim ki, polis sireni bile çalmıyor. Devlet görevlileri konuklara son derece nazik davranıyor. Maalesef terör olayları nedeniyle Amerika'da o kadar kaba davranıldığını, güvenlik önlemlerinin insanı o kadar huzursuz edici olduğuna şahit olmuştuk ki, burası cennet...''

Özince, Ali Babacan'ın dün IMF ile ilgili dile getirdiği sözlerinin hatırlatılması üzerine de ''IMF ile görüşmeyi kim yapıyorsa onun sözü yeterlidir. Onun üstüne söylenecek pek bir şey yok'' dedi.

Ekonominin son durumuna ilişkin verilerin hükümetin elinde olduğunu, dolayısıyla IMF yardımına ihtiyaç olup olmadığını hükümetin daha iyi bildiğini ifade eden Özince, yine de yapılacak bir anlaşmanın Türkiye'nin lehine olacağını söyledi.

-''TÜRKİYE'DEN ALMAMIZ GEREKEN DERSLER VAR''-

Yapı Kredi Bankası Genel Müdürü Faik Açıkalın ise toplantılar kapsamında görüştükleri yabancı bankacıların, Türkiye'den alması gereken dersler olduğunu dile getirdiklerini kaydetti.

Açıkalın, yabancı delegasyonun İstanbul'u çok beğendiklerini ve ilk fırsatta eşleriyle de gelmek istediklerini söylediklerini anlattı.

Bu arada, Türkiye Bankalar Birliği'nin resepsiyonuna Tasarruf Mevduatı Sigorta Fonu (TMSF) Başkanı Ahmet Ertürk, Bankacılık Düzenleme ve Denetleme Kurumu (BDDK) Başkanı Tevfik Bilgin, eski Maliye Bakanı Kemal Unakıtan ile iş ve finans dünyasından Tuncay Özilhan, Hüsnü Özyeğin, Yavuz Canevi, Can Akın Çağlar, Hüseyin Aydın, Hakan Eminsoy ve Hakan Ateş'in de aralarında bulunduğu çok sayıda kişi katıldı.

Kaynak: Ajanslar

banner53
Yorumlar (0)
24
parçalı az bulutlu
Günün Anketi Tümü
Türkiye Esed rejimiyle diyalog kurmalı mı?