banner39

Babacan: Rusya'nın kararına saygılıyız

Dışişleri Bakanı Ali Babacan, "Rusya'nın Kosova'nın bağımsızlığı konusunda aldığı karara saygı duyuyoruz" dedi.

Arşiv 20.02.2008, 16:51 20.02.2008, 16:51
Babacan: Rusya'nın kararına saygılıyız


Dışişleri Bakanı Ali Babacan, Türkiye ile Rusya'nın Kosova'nın bağımsızlığı konusundaki değerlendirmelerinin birbirinden farklı olduğunu, Rusya'nın aldığı karara saygı duyduklarını söyledi.

Babacan, iki günlük resmi ziyaret için geldiği Moskova'da Rusya Dışişleri Bakanı Sergey Lavrov ile görüşmesinin ardından, Türkiye'nin Balkanlar'ın huzur ve istikrara kavuşmasını dış politikasının önceliklerinden biri olarak belirlediğini ifade ederek, "Özellikle son yıllarda büyük açılar yaşamış Balkanlar'da kalıcı bir barış anlayışının hakim olmasını önemsiyoruz" dedi.

Babacan, özellikle Kosova konusunda en başından beri tarafların konsensüsle sonuca varmasını desteklediklerini belirterek şunları söyledi:

"Sayın Ahtisaari'nin (BM'nin Kosova özel temsilcisi Martti Ahtisaari) sürdürdüğü süreci destekledik. BM Güvenlik Konseyinin mutabakatıyla bir uzlaşı bulunmasını temenni ettik. Rusya Federasyonu'nun AB ve ABD ile bu konuda birlikte harcadığı çabaları da destekledik. Ancak maalesef sonuç alınamadı. Kosova ile ilgili konularda Rusya Federasyonu'nun değerlendirmelerine ve kararına saygı duyuyoruz. Türkiye'nin bu konuda hem hukuki, hem siyasi açıdan değerlendirmeleri farklı olmuştur. Bu çerçevede tabii aldığımız karar da farklı oldu."

Sırbistan'ın Balkanlar'ın geleceğinde çok önemli rolü olacağına inandıklarını ifade eden Babacan, "Hem bölgesel, hem de ikili bağlamda Sırbistan ile olan ilişkilerimizi geliştirmek istiyoruz" diye konuştu.

Kosova'da hukukun üstünlüğü, evrensel insan hakları, demokrasi ve çoğulcu değerlerin gelişmesini arzu ettiklerinin altını çizen Babacan, "Dostum Sergey ile bu konudaki ortak paydamız şu: Türkiye ve Rusya Federasyonu, Balkanlar'da istikrar ve barış istiyor. Bu ortak paydada Rusya ile istişareye ve beraber çalışmaya hazırız" dedi.

Lavrov da Babacan'ın bu sözleri üzerine, "Her şey sadece Rusya ve Türkiye'nin tutumuna bağlı olsaydı, elbette Balkanlar'daki istikrar daha güçlü olurdu" ifadesini kullandı.

Kaynak: AA

 

Yorumlar (0)
Günün Anketi Tümü
Türkiye İsveç'in NATO üyeliğine onay vermeli mi?