banner39

Babacan: Seçimler Eylül'de

AB Başmüzakerecisi Ali Babacan Avrupa Birliği'ne seçimlerin tarihini açıkladı.

Arşiv 06.07.2018, 09:30 06.07.2018, 09:31
Babacan: Seçimler Eylül'de

Ankara kulislerinde bir süredir 4 Kasım'da yapılması gereken seçimlerin erkene alınabileceği konuşulurken hükümetten bu konuda ilk kez bir sinyal geldi. AB Başmüzakerecisi Ali Babacan, Avrupa Birliği'ne seçimlerin Eylül ayında yapılacağını söyledi.

CNN Türk Brüksel Temsilcisi Zeynel Lüle'nin haberine göre, Ali Babacan geçtiğimiz hafta Brüksel'de AB yetkilileriyle görüşmeler yaparken erken seçimin tarihini de telaffuz etti.

AB yetkilileri Türkiye'deki seçimlerin 4 Kasım'da yapılacağını hatırlatarak Ekim sonunda açıklamaları gereken "ilerleme raporu"nu "seçimden önce mi yoksa sonra mı?"yayınlamalarının daha doğru olacağını sordular.

Babacan soruya "seçimler Eylül ayında yapılacak, bizim seçimden önce veya sonra farketmez, sizin için uygun olan bir tarihte yayınlayabilirsiniz" şeklinde cevap verdi.

Tüzmen: "Seçim Kasım ayında yapılmalı"
 
Seçim tarihinin öne alınmasına ilişkin tartışmaları değerlendiren Devlet Bakanı Kürşat Tüzmen ise "Benim görüşüm seçimlerin kasım ayında yapılmasıdır" dedi.
 
Tüzmen, ilk kez seçimlerin Anayasa'nın ön gördüğü şekilde 5 yılda yapılacağını söylerken, bu konuda son kararı partisinin kurullarının vereceğini kaydetti.

 

Kaynak: CNNTÜRK

banner53
Yorumlar (0)
24
parçalı az bulutlu
Günün Anketi Tümü
Türkiye Esed rejimiyle diyalog kurmalı mı?