banner15

Babil için acı itiraf

Irak'ta görev yapan Amerikalı albay, savaşın tahrip gücünü ortaya koyan acı gerçeği açıkladı.

Babil için acı itiraf

Amerikan Deniz Kuvvetleri'nde görevli bir albay, Irak'ın antik Babil kentinde kendisine bağlı birliklerin yol açtığı hasardan dolayı özür dilemek istediğini açıkladı.

Amerikan güçleri, Irak'ın 2003 yılındaki işgali ardından, Babil'deki antik kalıntıların üzerine bir helikopter iniş pisti inşa edip kum torbalarını da arkeolojik buluntularla doldurmuşlardı.

Albay John Coleman, bu açıklamaları bugün Dış Haber editörü Jonathan Charles'ın hazırladığı ve BBC Radio 4'da yayımlanacak bir belgeselde yer alıyor.

Coleman, Babil Birinci Deniz Keşif Gücü tarafından işgal edildiğinde kent kurmayı olarak görev yapmıştı.

Albay Coleman, BBC'ye yaptığı açıklamalarda, eğer Iraklılar ülkedeki yıkım karşısında bir özür bekliyorlarsa, kendisinin özür dilemeye istekli olanlardan biri olduğunu belirtti.

Bölgede görevlendirilen iki bin Amerikan askeri, üzerindeki kamp kurdukları ve dünyanın yedi harikası arasında sayılan Babil'in antik kalıntıları üzerinde ciddi hasara neden olmuşlardı.

Bölgede inşa edilen piste helikopterlerin iniş kalkışları sırasında oluşan titreşim, bir tapınağın çatısının çökmesine neden olmuştu.

Askerler ayrıca kum torbalarını da etrafta kolayca ulaşabildikleri ve rahatça topladıkları arkeolojik bulgularla doldurmuşlardı.

Irak Kültür Mirasını Koruma Dairesi'nin başında bulunan Donny George, oluşan hasarın giderilmesinin on yıllar alacağını söyledi.

Albay John Coleman, askerlerinin yaptıklarına rağmen, o anda fazla bir seçenekleri olmadığını, eğer girmeselerdi, Babil'in yağmacıların insafına kalacağı yorumunu yaptı.

 

bbc

Güncelleme Tarihi: 06 Temmuz 2018, 09:31
YORUM EKLE

banner39

banner50

banner47

banner48