banner39

BAE: İran, İsrail'den farklı değil

BAE Dışişleri bakanı Abdullah b. Zayid, İran'ın, Arap toprağı işgal etme noktasında İsrail'den farkı olmadığını iddia etti.

Arşiv 22.04.2010, 11:35 22.04.2010, 11:36
BAE: İran, İsrail'den farklı değil

 
Dünya Bülteni / Haber Merkezi

Birleşik Arap Emirlikleri Dışişleri Bakanı Abdullah b. Zayid Âl-i Nehyan, İran’la yaşadıkları üç ada krizinin iki ülke ilişkilerini olumsuz etkilediğini söyledi.
 
Abdullah b. Zayid, “Arap topraklarını işgal etmenin yanlış anlaşılmayla bir ilgisi yok; İsrail’in Golan’ı, Güney Lübnan’ı, Batı Şeria ve Gazze’yi işgal etmesi arasında bir fark yok. Hiçbir Arap toprağı diğerinden daha değerli değildir” iddialarında bulundu.

 Bin Zayid sözlerine devamla “Ben bir Emirlik vatandaşı olarak, hatta her Emirlik vatandaşı ülkesinin topraklarının bir parçasının işgalini diğer Arap topraklarından daha fazla hassasiyetle değerlendirecektir. Aksi durumda kendisine yalan söylemiş olur” şeklinde konuştu.
 
İsrail ile İran arasında bir karşılaştırma yapmak istemediğini belirten Bin Zayid, “Ancak işgal işgaldir, yasal değildir. Hem İslami açıdan hem de uluslar arası hukuk açısından bu böyledir” dedi.
 
Ülkesinin vatandaşlarını, İran’ın yönetiminde bulunan 3 adadaki kardeşleri konusunda düşünmeye çağıran B.A.E. Dışişleri Bakanı ülkesindeki medyayı da bu konuyla yeterince ilgilenmemekle suçladı.
 
İran, 1971 yılında İngiliz güçleri Körfez’den çekildikten sonra stratejik Hürmüz Boğazı yakınlarındaki Ebu Musa, Tanb El Kubra ve Tanb El Suğra adalarını kontrolüne almıştı.
 
İki ülke arasında üç ada konusunda uzlaşmaya varılamamasına rağmen Birleşik Arap Emirlikleri, İran’ın Körfez’deki en büyük ticari müttefiki olarak gözüküyor. Birleşik Arap Emirlikleri’nde 400 bin kadar İranlının yaşadığı biliniyor.

banner53
Yorumlar (0)
25
açık
Günün Anketi Tümü
Türkiye Esed rejimiyle diyalog kurmalı mı?