banner15

BAE kararına İngilizler tepkili

BAE Systems'ın Suudi Arabistan ile yaptığı anlaşmalarla ilgili soruşturmanın durdurulmasına İngiliz muhalefeti sert tepki gösterdi.

BAE kararına İngilizler tepkili

İngiltere'de Ciddi Yolsuzlukları Araştırma Dairesi'nin ülkenin en büyük savunma şirketi BAE Systems'ın Suudi Arabistan ile yaptığı anlaşmalara ilgili soruşturmayı durdurmasına muhalefet sert tepki gösterdi.

 

Hukuk işlerinden sorumlu devlet bakanı Lord Goldsmith, dün yaptığı açıklamayla, 'soruşturmanın devamının İngiltere'nin Suudi Arabistan ile ilişkilerine olumsuz etkisinin büyük olacağını' söylemişti.

 

Goldsmith bununla birlikte kararın alınmasında ticari çıkarların etkili bir unsur olmadığını savunsa da muhalefetteki Liberal Demokrat Parti'den Lord Goodhart, "Bu kararın Suudi Arabistan'ın şantajı sonucu alındığını düşünüyorum. Ciddi Yolsuzlukları Araştırma Dairesi bu kararı almaya zorlanmıştır" dedi.

 

Açıklamaya tepki gösteren kesimler, bu kararın zamanlamasına da dikkat çekerek, alınan kararın Prenses Diana'nın ölümüyle ilgili soruşturmanın bulgularının açıklandığı güne ve aynı gün Başbakan Blair'in, siyasi partilerin mali destek karşılığında bazı kişilere asalet unvanı ve Lordlar Kamarası üyeliği verdiği iddialarıyla ilgili ifade vermesine rastlamasına dikkat çekiyorlar.

 

Suçlamalara hedef olan ihalede BAE Systems, ülkeye yaklaşık 10 milyar sterlin tutarında savaş uçakları satmıştı.

 

Suçlamalar bazı yetkililere ihalenin alınması karşılığında oluşturulan bir örtülü ödenekten rüşvet verildiği şeklindeydi.

 

Söz konusu ihale El Yamama olarak anılan büyük bir projenin parçasıydı. Bu ihalenin şirkete son 20 yılda 40 milyar sterlin kazandırdığı tahmin ediliyor.

 

Hem BAE Systems hem de Suudi hükümeti usülsüzlük yapıldığı suçlamalarını yalanlamıştı.

 

Soruşturmaya Suudi hanedanına mensup isimlerin de karışması Suudi yönetimini öfkelendirmişti.

 

Suudi ve Fransız yetkililerin ihalenin iptal edilmesiyle sonuçlanacak olası bir alternatif savunma anlaşması konusunda görüşmelere başladığı haberleri geliyordu.

 

Basında yer alan iddialara göre Suudi Arabistan soruşturma sürerse ihaleyi iptal etmeyi planlıyordu.

 

Kaynak: BBC

Güncelleme Tarihi: 06 Temmuz 2018, 09:31
YORUM EKLE

banner39

banner50

banner47

banner48