BAE'de, 70 milyar dolarlık enerji ihaleleri

Birleşik Arap Emirlikleri'nde, bu yıl 70 milyar dolarlık enerji ihalesi yapılacağı belirtildi.

BAE'de, 70 milyar dolarlık  enerji ihaleleri


Dünya Bülteni / Haber Merkezi

 
Birleşik Arap Emirlikleri'nin (BAE) Abu Dabi Gaz Geliştirme Şirketi'nin Güney Koreli Samsung Mühendislik Şirketi'ne 1.5 milyar dolarlık ihale verdiği bildirildi. BAE Kara, Ulaşım ve Deniz Bakanlığı'nın tahminlerine göre, enerji şirketlerinin bu yıl 70 milyar dolarlık ihale kazanması bekleniyor.

Güney Kore'nin en büyük mühendislik şirketi, Birleşik Arap Emirlikleri'nin başkenti Abu Dabi'nin 180 km güneybatısında kalan Şah bölgesindeki tesis ve site ötesi tesisleri inşa edecek. Şirketten yapılan açıklamaya göre, inşaatın 2013 Ağustos'a kadar tamamlanması bekleniyor.

Abu Dabi Gaz Geliştirme Şirketi Yönetim Kurulu Başkanı Seyf Ahmed El Gafli, geçen Mart ayında yaptığı açıklamada, Şah bölgesindeki tesislerin maliyetinin 10 milyar doları bulacağını söylemişti. Proje dahilinde günde 28 milyon metre küplük 'ekşi' gaz ya da yüksek oranda hidrojen sülfür barındıran doğal gaz işlenerek, 14 milyon metre küplük petrol ve 10 bin ton sülfür elde edilecek.

BAE Kara, Ulaşım ve Deniz Bakanlığı'nın tahminlerine göre, Samsung Mühendislik ve Kore Elektrik Enerji Şirketi gibi büyük firmaların bu yıl Güney Kore dışında 70 milyar dolarlık ihale kazanması bekleniyor. Geçen yıl enerji firmaları BAE'de 46.3 milyar dolarlık anlaşma imzalamıştı. Yeni ihalelerde Ortadoğu ve Afrika ülkelerindeki petrol firmalarının artan petrol fiyatları neticesinde yeni rafineri kurma isteklerinin etkisi olduğu kaydedildi.

AVRUPALI SAIPEM'E 3.5 MİLYAR DOLARLIK İHALE

Bu arada Avrupa'nın piyasa değeri bakımından en büyük petrol sahası hizmetleri veren şirketi Saipem'ın yine Abu Dabi'de 3.5 milyar dolarlık ihale kazandığı öğrenildi.

Adının açıklanmasını istemeyen Abu Dabi hükümetine ait petrol şirketindeki bir yetkili Saipem'in Abu Dabi'de gaz işleme ve sülfür elde etme ile ilgili üç adet ihale kazandığını doğruladı. Saipem'in kazandığı ihalelerin 1.9 milyar dolarlık gaz işleme, 1.45 milyar dolarlık sülfür geri kazanım ve 196 milyon dolarlık boru hattı döşenmesi olduğu kaydedildi. Bu proje için gerekli tesis ve tesis ötesi kurulumları Samsung yapacak. 

 
 

Güncelleme Tarihi: 02 Mayıs 2010, 22:18
banner53
YORUM EKLE

banner39