banner39

Bağdat Morgunda 1100 Ceset

İngiliz The Independent gazetesi Irak muhabiri Robert Fisk, Bağdat Morgu'na girerek kamuoyundan saklanan sırları açığa çıkardı. Fisk, gördüklerini 'öldürülen insanların görüntüsünü utanç verici' olarak niteledi.

Arşiv 06.07.2018, 09:30 06.07.2018, 09:31
Bağdat Morgunda 1100 Ceset

İngiliz The Independent gazetesine göre; demokrasi getirmek ve kitle imha silahlarını engellemek bahanesiyle Irak'ı işgal eden ABD'nin başını çektiği işgalci güçleri ülkeyi kan gölüne çevirdi. Haberde geçen ay morga getirilen cesetlerden yüzde 10 ila 20`sinin kimliğinin belirlenemediği kaydedildi. Gazete ilk sayfasından verdiği "Bağdat Morgu'nun sırları'' başlıklı yazısında morga girmeyi başaran Independent yazarı Robert Fisk'in izlenimlerini aktardı. Fisk, korku ve ölümün kol gezdiği Bağdat'daki izlenimlerini şöyle anlattı: ''Morga o kadar fazla ceset getiriliyor ki, yer olmadığından bunlar üstüste yığılıyor. Kimliği belirlenemeyen cesetlerin, yer yetersizliği nedeniyle hemen gömülmesi gerekiyor. Cinayetlerin fazlalığı nedeniyle yetersiz kalan belediye, artık cesetlerin mezarlıklara götürülmesi için araç ve personel sağlayamıyor.''

Fisk: Veriler utanç verici

Geçen Temmuz ayının Bağdat tarihinin en kanlı ayı olduğunu belirten yazar, ''Morga yalnızca geçen ay 1100 ceset getirilmiş. Çoğunun elleri arkadan bağlı, bıçaklanmış, karınları deşilmiş, sopayla dövülmüş, işkenceyle öldürülmüş. Öldürülenlerin 963'ü erkek, 137'si kadın'' diye devam etti. Fisk gözlemlerini de ''Ama bu veriler gizli. Korkutucu oldukları kadar utanç verici istatistikler bunlar. Bu kadın ve erkekler, özgürleştirmeye geldiğimiz, ama kaderlerini umursamadığımız insanlar'' diye yorumladı.

Talabani ilk idamları yardımcısına imzalattı

Irak Cumhurbaşkanı Celal Talabani, üç hükümlüye verilen idam cezasının infazını yardımcısı Adel Abdel Mehdi’ye imzalattı. Hükümlülerin önümüzdeki günlerde infaz edilmesi bekleniyor. Mart 2003 Irak işgalinden sonra kurulan Irak hükümeti ilk kez verilen idam cezalarının infazını gerçekleştiriyor. İdam cezasına karşı olduğunu söyleyen Irak Cumhurbaşkanı Celal Talabani, üç hükümlüye verilen idam cezalarını yardımcısı Adel Abdel Mehdi’ye imzalattı. Talaba’ni geçek Mayıs ayında devrik Irak lideri Saddam Hüseyin’in idamını da imzalamayacağını açıklamıştı. Talabani çoğunluğun oyu ile alınan kararlara tek basına karsı çıkamayacağını belirtmişti. Salı günü Başbakan Ibrahim Caferi, Saddam rejiminin yıkılından beri tutuklu bulunan üç hükümlünün infazların önümüzdeki günlerde Kut kentinde gerçekleşeceğini açıklamıştı. El-Kaide bağlantılı Ansar el-Sunna örgütü üyesi oldukları belirtilen üç hükümlü mayıs ayı sonunda idam cezasına çarptırıldıktan sonra, karar Adalet üst Konseyi tarafından onandı. İnfazının gerçekleştirilmesi beklenenler şunlar: Kürt kökenli Bayan Ahmed el-Jaf, 30 yaşında bir taksi şoförü. Diğer ikisi ise Sünni; Dawud el-Dulayimi, 25 yaşında inşaat işçisi ve Taher Jassem Abbas, 44 yaşında kasap. Her üçü de cinayet, polis alıkoyma ve Iraklı kadınlara tecavüzden mahkum edilmişlerdi.

Irak'ta ölen İngiliz askerlerin aileleri dava açtı

Irak'ta ölen 17 İngiliz askerin ailesi, hükümetin Irak'ı işgali kararının yasallığının araştırılması için başvuruda bulundu. Avukatlar, hükümetin araştırmayı reddetmesinin yargı tarafından incelenmesini istiyor. 17 askerinin ailesi, hükümetin savaşın meşru olup olmadığının bağımsız bir komisyon tarafından araştırılmasını reddetmesine karşı Yüksek Mahkeme’de dava açtı. Ailelerin avukatları, hükümet kararının meşru olup olmadığının yılbaşından önce incelenmesine imkan tanımak üzere, başvuruları hakkında acil bir ön duruşma yapılmasını da talep ettiler. İngiltere Başbakanı Tony Blair, BM Güvenlik Konseyi kararlarının Irak’ın işgalini meşru kıldığını ileri sürerek, savaşla ilgili soruşturma açılması yönündeki bütün istekleri reddetmişti. Irak’ta şimdiye kadar 92 İngiliz askeri öldü. İngiltere’nin Irak’ta 7,500 kadar askeri bulunuyor.

banner53
Yorumlar (0)
18
açık
Günün Anketi Tümü
Türkiye Esed rejimiyle diyalog kurmalı mı?