banner39

Bağdat ve Telafer’de Patlamalar: 64 Ölü

Irak'ın kuzeybatısındaki Telafer kentinde bir intihar eylemcisinin bomba yüklü aracı kalabalık bir markete sürüp patlatması sonucu 30 kişi öldü, 45 kişi yaralandı. Bağdat’ın Amiriya semtinde ise, Irak güvenlik güçlerini hedef alan bir intihar bombacısı

Arşiv 06.07.2018, 09:30 06.07.2018, 09:31
Bağdat ve Telafer’de Patlamalar: 64 Ölü

Dünya Bülteni/Haber Merkezi

Irak'ın başkenti Bağdat ve kuzeybatısındaki Telafer'de bomba yüklü araçlarla düzenlenen saldırılarda toplam 64 kişi öldü. Irak polisi, ilk saldırının Ülkenin kuzeybatısındaki Telafer kentinde, kalabalık bir pazaryerinde düzenlendiğini belirtti. İçişleri Bakanlığı, saldırıda en az 30 kişinin öldüğünü açıkladı. Polis, araçtaki bombanın uzaktan kumanda ile patlatıldığını, olay sırasında pazaryerinde Iraklı güvenlik güçleri ve ABD ordusundan kimsenin bulunmadığını ifade etti.

Bağdat’ın Amiriya semtinde ise, Irak güvenlik güçlerini hedef alan bir intihar bombacısı, içinde bulunduğu aracı havaya uçurdu. Saldırıda ilk belirlemelere göre 25 Iraklı öldü. Günün üçüncü saldırısı ise Başkent Bağdat'ta bir kontrol noktasına düzenlendi. Bomba yüklü araçla düzenlenen saldırıda 9 Iraklı öldü, 11'i yaralandı. Önceki gün de ülkeyi ziyaret eden Arap Birliği heyetinin bulunduğu konvoya silahlı saldırı düzenlenmiş, üç polis ölmüştü. Irak'ta saldırılar, önümüzdeki cumartesi günü yapılacak anayasa referandumu öncesinde arttı.

Iraklı 4 Bakana Tutuklama
  
Irak eski Savunma Bakanı ve eski Başbakan İyad Allavi hükümetinde görev alan 23 yetkili hakkında 1 milyar dolarlık yolsuzluğa bulaştıkları gerekçesiyle tutuklama emri çıkarıldı. Konuyla ilgili açıklama yapan Irak Kamu Entegrayon Komisyonu Başkanı Razi Hamza El Razi, savunma bakanının da aralarında olduğu savunma bakanlığında görev alan 23 kişi hakkında tutuklama emri çıkardıklarını söyledi.  

Razi, Irak polisinin uluslararası güçlerle birlikte çalıştığını ve arananların yutdışında oldukları tespit edilirse onları İnterpol'ün yakalaması gerektiğini ifade etti. Tutuklama kararının siyasi nedenlerle çıkarıldığı iddialarına da değinen Razi, bunun doğru olmadığını mevcut hükümet hakkındaki yolsuzluk iddialarının soruşturulduğunu belirtti. Başka bakanlıklarda da yolsuzluk soruşturması yürüttüklerini kaydeden Razi, "bizler politikacı değiliz. Teknokratız. Görevimiz çürümeyi engellemek" şeklinde konuştu.    
 
Eski Bakan Suçlamayı Reddediyor 
   
Irak Maliye Bakanı Ali Allavi geçen ay yaptığı açıklamada savunma bakanlığında 1 milyar dolarlık bir yolsuzluk yapıldığını tespit ettiklerini belirtmişti. İngiliz Independent gazetesine açıklama yapan Maliye Bakanı Allavi, kaybolan paranın bakanlığın bütçesinin tamamına denk düştüğünü kaydetti. Londra'da olduğu zannedilen eski Savunma Bakanı Hazım El Salan ise suçlamaları reddetti. Hakkında tutuklama emri çıkartılan, geçici hükümetin eski temsilcileri arasında çalışma, ulaşım, elektrik, imar ve iskan bakanları da yer alıyor.

Aralarında Allavi hükümetinde görev alan 4 bakanın da bulunduğu yetkililer hakkında, değerinden yüksek fiyata silah ve askeri mühimmat satın alarak kara para akladıkları gerekçesiyle tutuklama kararı çıkarıldı. Aylardır konuyla ilgili soruşturmayı yürüten yetkililer, haklarında tutuklama kararı çıkarılan yetkililerden çoğunun Irak'ı terk etmiş olduğunu belirtti.   

banner53
Yorumlar (0)
18
açık
Günün Anketi Tümü
Türkiye Esed rejimiyle diyalog kurmalı mı?