banner39

Bağdat'a 31 ceset bulundu

Bağdat'ta son 24 saatte 31 ceset bulunduğu bildirildi. Musul'daki intihar saldırısında 12 kişi öldü.

Arşiv 06.07.2018, 09:30 06.07.2018, 09:31
Bağdat'a 31 ceset bulundu

Irak'ın başkenti Bağdat'ta son 24 saatte 31 ceset bulunduğu bildirildi. Irak polisinden yapılan açıklamada, mezhep çatışmalarına kurban gittiği sanılan kişilerin, kurşunlanarak öldürüldüğü ve cesetlerde işkence izlerine rastlandığı belirtildi.

Bu arada, Irak'ın Musul kentinde yakıt yüklü bir kamyonla düzenlenen intihar saldırısında ilk belirlemelere göre 12 kişi öldü. Polis ve hastane kaynakları, sürücünün kamyonu bir karakol yakınında havaya uçurduğunu, saldırıda çoğu polis 25 kişinin de yaralandığını söylediler.

10 ABD askeri öldürüldü

Irak'taki Amerikan askeri sözcüleri ülkenin çeşitli yerlerinde bir günde toplam on askerlerinin daha öldüğünü duyurdu. Ay başından bu yana ölen ABD askerlerinin sayısı 70'e yaklaşıyor. Amerikan ordusunun Irak'taki günlük ortalama can kaybı 2005 Ocak ayından bu yana hiç bu kadar yüksek olmamıştı.

Ay başından bu yana her gün ortalama üç Amerikan askeri ölüyor ve ay sonuna kadar bu şekilde giderse bir ayda yüze yakın askerini yitirmiş olacak. Askerlerin dördü Bağdat'da yol kenarına yerleştirilen bir bombanın araçlarını havaya uçurması sonucu öldü. Üç asker de Bağdat'ın kuzeyinde Diyala'da öldürüldü.

Başkent'te ayrı ayrı pusuya düşürülen iki Amerikan askeri ile Bağdat'ın batısında Anbar eyaletinde vurulan bir asker de öldüler. Amerikan ordusunun Irak'daki kayıplarının artışı tam da Washington'da Irak politikasıyla ilgili tartışmaların yoğunlaştığı bir döneme rastladı.

11 Amerikan askerine Irak davası

ABD ordusu, Iraklı sivilleri öldürmekle suçlanan 11 Amerikan askerinin yargılanacağını açıkladı. Davalar son bir yılda meydana gelen üç ayrı olayı kapsıyor. Savunma Bakanlığı'nın bir sözcüsü, dava açma kararının Amerikan ordusunun Iraklı sivillere kötü muamele iddialarını araştırmaya kararlı olduğunu gösterdiğini söyledi.

Dosyalardan biri, Mahmudiye kasabasında 14 yaşında bir Iraklı kıza tecavüz edilmesi ve kızın ailesiyle birlikte öldürülmesini kapsıyor. Divan-ı harbe giden ikinci olayda dört Amerikan askeri geçen Mayıs ayında Bağdat'ın 60 kilometre kuzeyindeki Tartar kasabasında üç Iraklı sivilin öldürülmesinden sorumlu tutuluyor.

Üçüncü dosya ise cinayetle suçlanan üç Amerikan askerini kapsıyor. Bu askerler Hamdaniye kasabasında bir Iraklı'yı evinden zorla çıkarıp öldürmekle suçlanıyor. Savcılık askerlerin öldürdükleri kişinin yol kenarına bomba yerleştirmeye çalıştığı izlenimi vermek için cesedinin yanına bir silah ve kürek bıraktıklarını da öne sürüyor.

Sözkonusu 11 askerden ikisi, ölüm cezası istemiyle yargılanacak. Mahmudiyeli kıza tecavüz olayının elebaşı olduğu öne sürülen Amerikan askeri, kişilik bozukluğu nedeniyle ordudan ihraç edilmişti. Bu nedenle sivil mahkemede yargılanacak.

Amerikan ordusu, askerlerinin ciddi suçlara karıştıkları iddia edilen iki dosyayı daha incelemekte olduğunu açıkladı. Olaylar Irak kamuoyunda büyük öfkeye yol açmış, yabancı askerlere tanınan yargı dokunulmazlığının kaldırılması çağrıları yapılmıştı.


 

banner53
Yorumlar (0)
28
açık
Günün Anketi Tümü
Türkiye Esed rejimiyle diyalog kurmalı mı?