banner15

Bağdat'ta 23 Asker Ölü Bulundu

Irak'ta geçen hafta kaçırılan 23 gönüllü askerin, Nibaie'de ölü bulunduğu bildirildi. Irak yönetimi, 1 hafta önce otobüsle evlerine dönerken Iraklı direnişçiler tarafından kaçırılan 23 gönüllü Irak askerinin, Bağdat'ın kuzeyindeki Niabi'de elleri bağl

Bağdat'ta 23 Asker Ölü Bulundu

Irak'ta, polis yazılmak için girdikleri sınavda başarısız olan ve evlerine dönerken kaçırılan 23 kişinin cesetleri bulundu. 35 gönüllü Iraklı askerlerinden 23 kişilik grup geçtiğimiz Pazartesi gününden bu yana kayıptı. Güvenlik güçleri, direnişçiler tarafından Irak gönüllü askerlerinin bulunduğu otobüslere yapılan saldırı sonrasında yaralı bir şekilde kaçmayı başaran bir kişinin, "8 adet araba, otobüs ve bir sürü silahlı adam bizim bulunduğumuz otobüse tuzak kurdu ve otobüstekileri yanlarına alarak blölgeden uzaklaştı" şeklinde ifade verdiğini bildirdi. ABD Askeri Sözcüsü Yarbay Frederick Wellman ise, askerlerin ticari bir otobüsle evlerine dönmekte olduğunu, ancak otobüsün direnişçiler tarafından anayoldan çevrildiğini söyleyerek, "Askerler Iraklı direnişçiler tarafından durduruldu ve başka bir bölgeye götürüldü. Kaçırılan askerlerin bir bölümü acemi askerlerden oluşuyordu. Askerleden biri ise yaralı bir şekilde direnişçilerin elinden kaçmayı ve polis merkezine dönmeyi başardı" dedi.

Öte yandan direnişçiler, dün başkent Bağdat'ta bir polis memurunun evine roket saldırısı düzenledi. Polis memuru saldırıdan yara almadan kurtulurken, yaşları 6 ila 11 arasında değişen 4 çocuğu ile kardeşi hayatını kaybetti. Saldırıda polis memurunun eşi de yaralandı. Bağdat'ın kuzeybatısındaki Bakuba'da yol kenarına yerleştirilen bir bombanın patlaması sonucu dört polis öldü, dokuz kişi de yaralandı. Iraklı bir grup tarafından kaçırılan bir Ürdünlü ise televizyondan yayımlanan bir video bantta affedilip serbest bırakılması için yalvarırken görüldü. Ürdünlü kadını kaçıran grup üyeleri, saldırı girişimi başarısız olan bir intihar eylemcisinin serbest bırakılmasını istiyor.

Bu arada, Bağdat'ın kuzeyinde, yol kenarına yerleştirilen patlayıcıyla düzenlenen saldırıda 2 Amerikalı asker öldü. Amerikan ordusunun açıklamasında, saldırıda iki havacının öldüğü, bir askerin de yaralandığı bildirildi. Irak savaşının başlangıcından bu yana 2226 Amerikan askeri öldü.

Emin: İstifa kararım kesindir

Irak'ın devrik lideri Saddam Hüseyin'in davasına bakan mahkemenin baş yargıcı Rizgar Emin, istifa karanının kesin olduğunu söyledi. Emin, Reuters'a yaptığı açıklamada, ''herkesin kararını etkilemeye çalıştığını, ancak kararının nihai olduğunu'' belirtti. Irak Yüksek Ceza Mahkemesi'nin sorgu yargıcı Raed El Cuhi, yarın yapılacak duruşma arifesinde Kürt kökenli Emin'i istifadan vazgeçirme çabalarının sürdüğünü bildirmişti. El Cuhi, Emin'in kararından vazgeçmemesi halinde, Saddam Hüseyin'in yargılandığı mahkemenin en eski üyesi Seyid el Hamaşi'nin doğal olarak Emin'in yerine geçeceğini belirtmişti. Hamaşi'nin Saddam'ın eski Baas partisiyle bağlantısı olduğu sanılıyor.

Güncelleme Tarihi: 06 Temmuz 2018, 09:31
YORUM EKLE

banner39

banner50

banner47

banner48