banner15

Bağdat'ta 51 ceset bulundu

Irak'ın başkenti Bağdat'ta 51'den fazla parçalanmış ceset bulundu.

Bağdat'ta 51 ceset bulundu

Irak'ın başkenti Bağdat'ta 51'den fazla parçalanmış ceset bulunduğu bildirildi. Irak İçişleri Bakanlığı'ndan bir yetkili, "Bugün güvenlik görevlilerimiz Bağdat'ın farklı yerlerinde 51 Iraklının parçalanmış cesedini buldu. Bulunan kişilerin mezhep çatışmaları nedeniyle öldürülmüş olabileceğini düşünüyoruz" dedi. Iraklı ve Birleşmiş Milletler yetkilileri, kentte her gün 100'den fazla kişinin öldürüldüğünü ifade ediyor. Irak'taki koalisyon güçleri Çarşamba gününden bu yana yapılan operasyonlarda 96 bin bina, 80 cami ve 168 teröristin ele geçirildiğini açıklamasına rağmen, özellikle başkent Bağdat olmak üzere ülkedeki ölümlerin devamı durdurulamıyor.

Ölüm Mangaları

Bağdat sokakları, gittikçe artan şiddet hadiselerine sahne oluyor. Şiddet olaylarının arkasında, rakip "ölüm mangaları" bulunuyor. Bunların bazıları Sünni direnişçilere, bazıları da Şii milislere bağlı. Bağdat'ta güvenlik ve asayişi sağlayabilmek için 50 bin Irak ve Amerikan askeri konuşlandırıldı. Ancak bu da şiddeti önleyemiyor.

Öte yandan, Divaniye kentinde bugün sokağa çıkma yasağı ilan edildi.Yasak, Şii milisleriyle güvenlik kuvvetleri arasındaki şiddetli çatışmalar yüzünden ilan edildi. Iraklı ve Amerikalı askerlerin, Salim mahallesinde operasyona başlamasından sonra patlak veren olaylarda bir Amerikan tankı imha edildi, ölen olmadı. Divaniye'de, Şii lideri Mukteda es-Sadr'a bağlı Mehdi Ordusu hakim konumda. 

DİVANİYE'DE ÇATIŞMALAR: 30 ÖLÜ

Irak'ın Divaniye kentinde Iraklı ve Amerikalı askerlerle Şii güçler arasında dün gece patlak veren çatışmalarda 30 kişi öldürüldü.

Bu arada, Kerkük'te önceki gün güvenlik güçlerinin operasyonları için ilan edilen sokağa çıkma yasağı bu sabah kalktı. Operasyonlarda 150 şüpheli gözaltına alındı.

Güncelleme Tarihi: 06 Temmuz 2018, 09:31
YORUM EKLE

banner39

banner50

banner47

banner48