banner39

Bağdat'ta ABD saldırısı sürüyor

Bağdat'ta onbinlerce ABD ve Irak askerinin başlattığı büyük saldırı devam ediyor. Irak ordusuna ait bir helikopter düşürüldü.

Arşiv 06.07.2018, 09:30 06.07.2018, 09:31
Bağdat'ta ABD saldırısı sürüyor

Irak'ın başkenti Bağdat'ta ABD ve Irak ordusunun birlikte yürüttüğü büyük saldırı ikinci gününe girdi. Dün direnişçiler tarafından düşürülen bir ABD helikopterinde, 7 Amerikan askerinin öldüğü açıklandı. Bugün de Irak ordusuna ait bir helikopterin düşürüldüğü kaydedildi. Amerikan ordusu, Irak'ın başkenti Bağdat'ta barışın sağlanmasına yönelik güvenlik planının uygulamada olduğunu bildirdi. Irak'taki Amerikan güçlerinin sözcüsü General William Caldwell, düzenlediği basın toplantısında, planın tamamen uygulamaya konulduğunu belirtti.

Amerikan Stryker 3-2 muhabere birliği komutanı Robie Parke, dün yaptığı açıklamada, Irak ve Amerikan güçlerinin dün Ademiye mahallesinde düzenlediği operasyonun Bağdat'ta barışı sağlamaya yönelik yeni güvenlik planının başlangıcı olduğunu belirtmişti. Ancak Irak Başbakanı Nuri el Maliki'ye yakın bir kaynak, yeni güvenlik planının başladığı yönündeki haberi yalanlayarak, Ademiye'de silahlı kişilerin bulunduğu haberleri üzerine sınırlı bir operasyon başlatıldığını söylemişti.

Irak'ta patlama

Öte yandan Irak'ın güneydoğusundaki El Aziziye kasabasında pazaryerinde bomba yüklü bir aracaın patlaması sonucu en az 10 kişinin hayatını kaybettiği yolunda haberler geliyor.

Sağlık Bakanlığı'na baskın

Amerikan ve Irak güçleri Irak'ın başkenti Bağdat'taki Sağlık Bakanlığı binasına sabah erken saatlerde baskın düzenledi. Bakanlık kaynaklarının verdiği bilgiye göre baskında Sağlık Bakanı'nın yardımcısı Hakim el Zamili gözaltına alındı.

Hakim el Zamili'nin, Mukteda es Sadr'ın grubunda yer alan kilit önemde bir isim olduğu belirtiliyor. El Zamili'nin neden gözaltına alındığına ilişkin bir açıklama yapılmadı. Ancak bölgedeki BBC muhabirinin belirttiğine göre el Zamili, Mehdi milislere yardım etmek ve ambülanslarla silah taşınmasına göz yummakla suçlanıyor.

Irak'ta ihale yolsuzluğu

Irak'ta yeniden yapılandırma fonlarına bakmakla görevlendirilmiş üç Amerikan askeri yolsuzlukla suçlandı. Üç askerin yanısıra, bir aile yakını ile özel bir işadamı da aynı davada yargılanıyor. Savcılar, yeniden yapılandırma ihalelerinin rüşvet karşılığında belirli şirketlere yönlendirildiğini iddia ediyor.

Amerikalı askerler, Irak'ta yeniden yapılandırma ihaleleri karşılığında nakit para, pahalı arabalar, kol saatleri, uçak biletleri ve hatta gayri mülk talep etmekle suçlanıyorlar. İşadamının, askerler ile şirketler arasında arabuluculuk yaptığı ve para transferlerini sağladığı iddia ediliyor.

Adalet Bakanlığı yetkilisi Paul McNulty, ''açıkça bir yolsuzluk olayıyla karşı karşıyayız'' diyor.

Suçlanan askerlerin tomarlarca çalıntı parayı Irak'tan kaçırıp Amerika'ya getirdiklerini söyleyen Paul McNulty, askerlerin bu parayı vurdumduymazca özel lüks harcamalar için çar çur ettiğini belirtti.

Dava, Bush hükümeti için siyaseten yüz kızartıcı bir durum; zira Beyaz Saray, işgalden sonraki aylarda Irak'ta harcanan milyarlarca doların hesabını vermekte zorlanıyor. Büyük kısmı Irak hükümetine ait bu para New York'taki bir bankadan Irak'a nakledilmişti.

Üst düzey bir Demokrat partili, bu dönemde Irak'a gönderilen nakit paranın sırf ağırlığının 360 ton tuttuğunu söyleyerek, ''aklı başında biri, savaş alanına bu kadar çok miktarda para nasıl gönderir?'' diye sordu.


Kaynak: BBC, El Cezire ve Ajanslar

banner53
Yorumlar (0)
20
açık
Günün Anketi Tümü
Türkiye Esed rejimiyle diyalog kurmalı mı?