banner15

Bağdat'ta Binlerce Kişi Baskıları Protesto Etti

Irak'ın başkenti Bağdat'ta binlerce kişi faili meçhul cinayetlerin sona erdirilmesi için gösteri düzenlendi. Hükümeti ve İçişleri Bakanlığı'nı protesto eden binlerce kişi, hapishanelerde suçsuz yere yatan yüzlerce tutuklunan da serbest bırakılmas

Bağdat'ta Binlerce Kişi Baskıları Protesto Etti

Dünya Bülteni / Haber Merkezi

Bağdat'ın Azamiye bölgesinde bulunan İmam-ı Azam Camisi önünde Cuma namazı sonrası toplanan binlerce kişi Irak'taki saldırı ve şiddet olaylarını kınadı. Faili meçhul cinayetlerde hayatlarını kaybedenlerin yakınları ise taşıdıkları fotoğraflarla göz yaşları içinde ölen yakınlarının faillerini bulunması için hükümeti göreve çağırdı. Saldırılardan hükümet ve içişleri bakanlığını sorumlu tutan binlerce kişi aleyhte sloganlar atarak, faaili mechul cinayetler başta olmak üzere, ev baskınları, işkence ve haksız tutuklamalarına sona erdirilmesini istedi. Irak'ta ulusal birlik istediklerini söyleyen göstericiler, bu hükümet döneminde binlerce suçsuz insanın öldüğünü belirterek içişleri bakanlığının olayları görmemezlikten geldiğini söyledi. Protestoya Irak Sünni Ulemalar Heyeti Üyesi Beşşar El Feyzi ile önde gelen din adamları da katılırken, gösteri olaysız bir şekilde sona erdi.
 
Irak hükümetinden rapor: Sünnilere suikast düzenleniyor

Bu arada, Irak hükümetine göre Irak askerlerinin ülkedeki direnişi kırmak ve güvenliği sağlamak için daha gidecek uzun bir yolu var. Irak Başbakanlığı tarafından hazırlanan raporda, Irak güvenlik güçlerinin Irak'ta direnişi kırmak ve güvenliği sağlamak için gidecek uzun bir yolu olduğu değerlendirmesinde bulunuldu. Irak Başbakanlık ofisi, ABD Başkanı Bush'un hafta içindeki konuşmasında övdüğü Irak güvenlik güçlerinin daha fazla adama, daha iyi liderlere, yeni ekipman ve gelişmiş eğitime ihtiyacı olduğu yönünde bir rapor hazırladı. Raporda ayrıca güvenlik birimlerinin içine sızan çoğu Şii milislerin Sunni Arap politikacı ve din adamlarına karşı suikastler düzenlendiği kaydedilirken, ordudaki yozlaşmanın da önüne geçilmesi gerektiği belirtiliyor. Bunun içinse gidilecek uzun bir yol olduğu vurgulanıyor.

 

Güncelleme Tarihi: 06 Temmuz 2018, 09:31
YORUM EKLE

banner39

banner50

banner47

banner48