banner39

Bağdat'ta Çifte İntihar Saldırısı: 18 Ölü

Irak'ın başkenti Bağdat'taki çifte intihar saldırısında 18 kişinin öldüğü, 36 kişinin de yaralandığı bildirildi. Irak kabinesi Pazar günü açıklanıyor. Irak kaynaklarına göre, yeni hükümette 17 bakanlığı Şiilerin Birleşik Irak İttifakı alırken, Kürtlerin p

Arşiv 06.07.2018, 09:30 06.07.2018, 09:31
Bağdat'ta Çifte İntihar Saldırısı: 18 Ölü

Irak'ın başkenti Bağdat, bugün sabah peş peşe iki şiddetli patlamayla sarsıldı. İntihar saldırıları olduğu bildirilen patlamalarda, çoğu polis 18 kişi öldü, 36 kişi yaralandı. İçişleri Bakanlığı'nın bir yetkilisi, bakanlığa ait bir binanın dışında çok kısa aralıklarla düzenlenen saldırılarda yaralananların sayısının da 36 olduğunu açıkladı.

İçişleri Bakanlığı'na yakın bir kaynak, bomba yüklü araçların, Bağdat'ın güneydoğusundaki Cedriye mahallesinde üniversiteye çıkan yol üzerinde peş peşe infilak ettiğini bildirdi. Saldırıların, 7 araçtan oluşan polis konvoyunu hedef aldığı kaydedildi. Yerel saatle 10.00 sularında meydana gelen patlamaların, başkentin her yerinden duyulduğu, gökyüzünü simsiyah dumanların kapladığı bildirildi. Saldırıdan kurtulan bir polis memuru, ''Peşimizden gelen araçta silahlı kimseler görmüştük. Patlama olunca hızlandık, 200 metre gitmiştik ki ikinci patlama oldu'' dedi.

Güvenlik güçlerine yönelik saldırılarını sürdüren direnişçiler bugün ayrıca, Bakuba kenti yakınında bir polis devriyesine saldırı düzenlediler. Saldırıda bir polis öldü, 3 polis yaralandı. Bağdat'ta da istihbarat servisindeki işine giden üsteğmen Firas Hüseyin, düzenlenen saldırıda öldü. Kerkük'te, polis karakoluna açılan ateşte ölenlerin sayısınınsa biri sivil olmak üzere 6'ya çıktığı bildirildi. Bu saldırının sorumluluğunu Ensar es-Sünnet örgütü üstlendi.   
    
Şii ve Kürtlerin Bakanlıkları Belli    
  
Irak’ta, hükümeti kurmakla görevlendirilen İbrahim Caferi’nin Pazar günü kabinesini meclise sunması bekleniyor. 31 bakandan oluşacak yeni hükümete ilişkin son çalışmalar tamamlanmak üzere olduğu belirtiliyor. Şii İttifakı'nın ileri gelen isimlerinden Irak Ulusal Meclis üyesi Dr. Civat el-Maliki, Şiilere ve Kürtlere hangi bakanlıkların verileceğinin belli olduğunu söyledi. Irak kaynaklarına göre, yeni hükümette 17 bakanlığı Şiilerin Birleşik Irak İttifakı alırken, Kürtlerin payına 8 bakanlık düştü. Seçimleri boykot eden Sünnilere 4 bakanlık ayrılırken, Türkmenler ve Süryanilere de birer bakanlık verilecek. Birleşik Irak İttifakı; içişleri, maliye, petrol, sağlık, eğitim ve kadın işleri gibi bakanlıkları alacak. Kürtlere ise dışişlerinin yanısıra, yerel yönetimler ve planlama bakanlığı verilecek.    
          
Çelebi ve Salih Başbakan Yardımcısı   
          
Savunma bakanlığıysa Sünnilerde olacak. Caferi’nin yardımcıları olarak, Ahmed Çelebi ile Berham Salih’in adları geçiyor. Irak kaynakları, İyad Allavi’nin listesiyle anlaşmaya varılırsa, Şiilerle Kürtlerin bazı bakanlıklardan, bu grupa vermek üzere feragat edeceğini söyledi. Mevcut Kürt bakanların görevlerinde kalacağını ifade eden Cavit el-Maliki, dışişleri, telekominikasyon, planlama, insan hakları, belediye, sulama ve çevre bakanlıklarının da Kürtlerde kalacağını söyledi. Maliki, hükümet kurma çalışmaları çerçevesinde görüşmelerin devam ettiğini ve önümüzdeki günlerde hükümetin belli olacağını kaydetti.     
    
İngiliz Askeri Irak'tan Gelecek Yıl Çekilecek 
 
İngiltere Dışişleri Bakanı Jack Straw, İngiltere'nin Irak'taki birliklerini gelecek yıl çekmeye başlayabileceğini söyledi. Straw, Irak'ta bulunan İngiliz birliklerinin yıl sonuna kadar bu ülkede kalması ihtimalinin yüzde 99 olduğunu belirtti. Öte yandan İngiltere'nin üçüncü büyük siyasi gücü olan Liberal Demokrat Parti, Irak'taki birlikler için bir ''çekilme stratejisi'' belirlenmesini talep etti. Parti lideri Charles Kennedy, Irak'taki birliklerin yıl sonuna kadar çekilmesini istediklerini ifade ederek, İngiliz birliklerinin bu ülkeden çekilmesi için ''gerçek bir stratejiye'' ihtiyaç duyulduğunu belirtti. İngiltere'nin Irak'ta yaklaşık 8 bin askeri bulunuyor.  
     

banner53
Yorumlar (0)
11
açık
Günün Anketi Tümü
Türkiye Esed rejimiyle diyalog kurmalı mı?