banner39

Bağdat'ta 'duvar'ı protesto yürüyüşü

Bağdat'ın El-Azamiyye semti sakinleri, işgal güçlerinin semt etrafına inşa etmeye başladığı duvarı protesto için Ebu Hanife Camii'nde toplanarak yürüyüşe geçti.

Arşiv 23.04.2007, 20:23 23.04.2007, 20:23
Bağdat'ta 'duvar'ı protesto yürüyüşü

Asım Sancaktar / Dünya Bülteni

 

Bağdat'ın en eski semtlerinden El-Azamiyye sakinleri, semtlerinin duvarlarla bölünmesi girişimine karşı çıkarak protesto yürüyüşü düzenledi.

 

Amerikan işgal güçlerinin El-Azamiyye semtini Bağdat'ın diğer semtlerinden ayırmak için inşasına başladığı duvara tepki gösteren semt sakinleri, Ebu Hanife Camii'nde toplandı.

 

Irak Hükümeti ve işgal karşıtı sloganlar atarak yürüyüşe geçen semt sakinleri, "Duvar El-Azamiyye halkı için büyük bir hapishanedir", "Mezhepçi duvara hayır" benzeri pankartlar taşıdı.

 

Duvarı "topluca gözaltına alma" olarak niteleyen El-Azamiyye sakinleri, işgal yanlısı Irak güvenlik güçlerini de semtlerindeki bazı mahalleleri birbirinden ayırmakla suçladı.

 

Çoluk-çocuk, yaşlı-genç, işçi-öğrenci bütünüyle yürüyüşe katılan El-Azamiyye halkına duvarın içinde kalması planlanan Ragibe Hatun Mahallesi sakinleri de destek verdi.

 

Gösteri sırasında tepkisini dile getiren bir üniversite öğrencisi, beton duvarların sadece semtlerini ayırmakla kalmadığını ve aynı semt içindeki mahalleleri de birbirinden ayırdığını söyleyerek, "Niçin bizi açıkhava hapishanesine koymak istiyorlar?" dedi.

 

Irak Başbakanı Nuri El-Maliki, dün Kahire'de yaptığı açıklamada, El-Azamiyye semti etrafına inşa edilmeye başlanan duvara karşı olduğunu fakat işgal güçlerinin kendilerine sormadan duvarın yapımına başladığını söylemişti.

 

 

Yorumlar (0)
Günün Anketi Tümü
Türkiye İsveç'in NATO üyeliğine onay vermeli mi?