banner39

Bağdat'ta geniş çaplı saldırı

Bağdat'ta Irak savaşının en büyük saldırısı başladı. Bir ABD helikopteri düşürüldü. 14 direnişçi öldü.

Arşiv 06.07.2018, 09:30 06.07.2018, 09:31
Bağdat'ta geniş çaplı saldırı

ABD ordusu sözcüsü General William B. Caldwell, Irak Başbakanı'nın Bağdat güvenlik planının ilk aşamasının devrede olduğunu, direnişçilere yönelik saldırıların genişleyerek süreceğini belirtti.
 
Amerikan Stryker 3-2 muhabere birliği komutanı Robie Parke, dün yaptığı açıklamada, Irak ve Amerikan güçlerinin Ademiye mahallesinde düzenlediği saldırıların Bağdat'ta barışı sağlamaya yönelik yeni güvenlik planının başlangıcı olduğunu belirtmişti.
 
Ancak Irak Başbakanı Nuri El Maliki'ye yakın bir kaynak, yeni güvenlik planının başladığı yönündeki haberi yalanlayarak, Ademiye'de silahlı kişilerin bulunduğu haberleri üzerine sınırlı bir operasyon başlatıldığını söylemişti.
 
Irak henüz doğrulamadı
 
Irak hükümeti, bugün de planın resmen başladığını henüz doğrulamadı.
 
Plan, BM'ye göre 2006'daki şiddet eylemlerinde yaklaşık 17 bin kişinin öldüğü Bağdat sokaklarına 50 bini Irak, 35 bini Amerikan askeri olmak üzere 85 bin askerin konuşlandırılmasını öngörüyor.

ABD'li komutanlar, operasyon öncesi, ''Bağdat, görülmemiş bir operasyona tanıklık edecek. Son dört yılın en büyük askeri harekatına hazır olun'' mesajı vermişti.
 
Son dönemde Irak'ta şiddet olayları büyük bir artış gösterdi, hatta sadece bir hafta içinde ülkede yaklaşık bin Iraklı hayatını kaybetti.

İki haftada beş helikopter düşürüldü
 
Bu arada bugün Bağdat'ın kuzeybatısında CH-46 tipi bir Amerikan helikopteri düştü. Görgü tanıkları helikopterin başkentin kuzeybatısındaki Şeyh Emir bölgesinde vurulduğunu söyledi. Son iki haftada Irak'ta düşen Amerikan helikopteri sayısı beşe çıktı.
 
Irak Dışişleri Bakanı Hoşyar Zebari ise, hükümetinin, ülkeden yabancı askerlerin çekilmesiyle ilgili şu an için bir takvim belirleme düşüncesinde olmadığını söyledi.

banner53
Yorumlar (0)
29
açık
Günün Anketi Tümü
Türkiye Esed rejimiyle diyalog kurmalı mı?