banner39

Bağdat'ta havan topu saldırısı: 63 ölü

Irak işgalinin beşinci yılı protestoları nedeniyle başta ABD üssleri olmak üzere düzenlenen saldırılarda 63 kişi öldü.

Arşiv 23.03.2008, 11:50 23.03.2008, 19:20
Bağdat'ta havan topu saldırısı: 63 ölü


Dünya Bülteni / Haber Merkezi

Irak'ın Başkenti Bağdat'ın muhtelif bölgelerine sabah saatlerinde düzenlenen havan topu saldırıları kentte korkuya neden oldu. Gün boyu süren havan topu saldırıları ve silahlı çatışmalarla sıcak çatışma ortamına dönüştü.

Irak'ta gün boyu çeşitli yerlerde meydana gelen olaylarda, aralarında Iraklı askerlerin de bulunduğu en az 63 kişinin öldüğü, 63 kişinin de yaralandığı bildirildi.

Polis kaynaklarından alınan bilgiye göre, Irak'ın başkenti Bağdat'ın güneyinde bulunan Zafarneyia bölgesinde militanların sivillere ateş açması sonucu aralarında kadın ve çocukların da olduğu 7 kişi öldü, 16 kişi yaralandı.

Bağdat'ın Kamiliya bölgesine bir yerleşim yerine yapılan roket saldırısında 5 kişi hayatını kaybetti, 8 kişi yaralandı. Bağdat'ın doğusunda bulunan el Sadr şehrinde başka bir roket saldırısında ise roketin bir eve isabet etmesi sonucu 4 sivil hayatını kaybetti. Bağdat'ın Karada bölgesinde yapılan başka bir roket saldırısında da, roketin bir eve düşmesi sonucu 2 sivil yaralandı, çevrede bulunan birçok ev de hasar gördü.

Öte yandan, Musul'da yapılan bir intihar saldırısında ölen Iraklı askerleri sayısının 13'e yükseldiği ve aralarında sivillerin de bulunduğu yaralıların sayısının 30'a yükseldiği belirtildi.

Kerkük'te bölgede devriye gezen asker ve polisleri hedef alarak yola yerleştirilen bir bombanın patlaması sonucu 3 Irak askerinin ve 1 polisin hayatını kaybettiği ifade edildi.

Başka bir gelişme de Bağdat'ın güney doğusundan 150 kilometre uzaklıkta bulunan Kut şehrinde yaşandı. Kut şehrine düzenlenen 5 havan topu saldırısının ardından 3'ü ağır 5 sivilin yaralandığı açıklandı. Yetkililer, iki yerleşim alanına yapılan saldırısının ardından bölgede geniş güvenlik önlemleri alındığını ve saldırıyla ilgili incelemelerin başladığını kaydetti.

Dhalka bölgesinde ABD askerlerinin helikopterlerle 4 eve yapmış olduğu saldırılarda, aynı aileden 15 kişinin hayatını kaybettiği belirtildi. Polis kaynakları, Bağdat'ın kuzeyinden 60 kilometre uzaklıkta bulunan Bakuba'nın Nahr el Sabah bölgesinde ise ABD askerlerinin, El Kaide üyesi olan 15 militanı öldürdüğünü açıkladı.

Plumes of thick black smoke rises from central Baghdad's ...

ABD ÜSSÜ OLAN YEŞİL BÖLGEYE 20 HAVAN TOPU

Üç gün önce işgaliin 5. yıldönümünü anan Amerikalıların, güvenli bölge olarak tanımladıkları Yeşil Bölge'ye sabahın erkaan saatlerinde düşen 15 hava topunun ardından, öğle saatlerine doğru da 4 hava topu fırlatıldı.

Yeşil Bölge, Amerikan ve İngiliz büyükelçiliklerinin de içinde bulunduğu 40 kilometrekarelik bir alanı kapsıyor. Havan toplarının hedefinin öncelikle elçilikler olduğu düşünülüyor.

Polis kaynakları, başkentin kuzeyindeki Azamiye ve Veziriye bölgelerine düşen çok sayıda havan topunun, 1 kişinin ölümüne 10 kişinin de yaralanmasına sebep olduğunu bildirdi.

Havan toplarının, Veziriye'de bulunan Türkiye'nin Bağdat Büyükelçiliği binasına uzak alanlara düştüğü belirtildi.

Bu arada Amerikan güçlerinin Irak'taki en büyük üssü olan Yeşil Bölge'ye şu ana kadar 20 havan topunun düştüğü ifade edildi.

Geçtiğimiz yıllarda da, işgalin yıldönümüne yakın tarihlerde Amerikan üslerine yönelik saldırılar düzenlenmişti.

Yorumlar (0)
Günün Anketi Tümü
Türkiye İsveç'in NATO üyeliğine onay vermeli mi?