banner15

Bağdat'ta Hedef Polis Akademisi

Bağdat'ta polis akademisine düzenlenen intihar saldırısında en az 43 kişi öldü. Polis, eylemcilerin iki kadın olduklarını açıkladı. İddialara göre zanlılar akademide öğrenci olarak bulunuyordu. Irak'ta Müslüman Ulema Komitesi seçimleri boykot edecek.

Bağdat'ta Hedef Polis Akademisi

Irak'ın başkenti Bağdat'ta polis akademisine düzenlenen saldırıda en az 43 kişi öldü. Amerikan ordusu ve Irak polisi, eylemi iki kadın intihar eylemcisinin düzenlediğini açıkladı. Bu arada, bazı polis yetkilileri ve akademideki bir çevirmen, eylemcilerin, akademinin öğrencilerinden olduğunu öne sürerek, bu nedenle, üzerleri aranmadan binaya girebildiklerini söylüyor. Eylemcilerden birinin üzerindeki patlayıcıları bir sınıfta patlattığı belirtiliyor. Olay ardından eğitmenler binayı boşaltmaya çalışırken, ikinci bir patlama daha meydana geldi. Akademiye çıkan yollar trafiğe kapatılırken, Amerikan güçleri, yaralıların hastanelere taşınması için Iraklı sağlık ekiplerine yardımcı oluyor. Yetkililer, saldırıda yaralananların sayısının ise 73'ü bulduğunu söylüyor. Ülkede şiddet ve kaçırma olayları azalmış değil. Irak polisi, son olarak dün Fransız bir mühendisin başkent Bağdat'ta silahlı kişilerce kaçırıldığını bildirmişti. Olay, 10 gün önce kaçırılan dört barış eylemcisi için çabaların sürdüğü bir döneme rastlıyor. Saldırıya uğrayan polis akademisi, Bağdat'ta güvenlik güçleri adaylarının eğitildiği ana eğitim kurumlarından biri.
Bu arada, Fransız hükümeti, vatandaşının serbest bırakılmasına çalışıldığını açıklarken; Bağdat’ta yabancıları rehin alanlarla bir diplomat aracılığıyla bağlantı sağlandığı bildirildi. İngiltere Dışişleri Bakanı Jack Straw ise, yabancıları rehin alanlarla pazarlık yapılmayacağını söyledi.

Sünniler seçimleri boykot edecek 
 
Irak'taki Sünni dini grup Müslüman Ulema Komitesi, 15 aralıkta yapılması öngörülen seçimlere katılmama kararı aldığını açıkladı. Komite'nin sözcüsü Abdüsselam El Kubeysi, Bağdat'ta düzenlediği basın toplantısında, boykot çağrısı yapılmadığını belirterek, Uleme Komitesi işgal gölgesi altında hiçbir siyasi sürece katılmayacağını bıraktı. El Kubeysi, ''Komite, iktidar hayal etmiyor ve işgalcilere Irak'ta kalma hakkı vermek ve onların keyfine göre hareket etmek istemiyor. Ancak Komite, Iraklıların seçimlere katılıp katılmama tercihine saygı duyuyor'' dedi.
Sözcü, bütün Iraklılara tarafsız tavrını sürdüren Komite'nin, belirlenen hiçbir listeye desteğini açıklamadığını da vurguladı. Komite, Sünni cemaat tarafından boykot edilen ocak ayındaki seçimlere katılmayı da reddetmişti. Bu kez Sünniler, seçimlere bir liste sunuyor.

Güncelleme Tarihi: 06 Temmuz 2018, 09:31
YORUM EKLE
YORUMLAR
Oktay Aras
Oktay Aras - 13 ay Önce

Gurur duydum.Tebrikler

Ismail yildirim
Ismail yildirim - 13 ay Önce

Gurur verici muteşem

Ramazan Karabulut
Ramazan Karabulut - 13 ay Önce

Tebrik ederim, Başarılar diliyorum. Yolun açık olsun. Nerede bir Türk varsa selam olsun.

Ethem Kızıltoprakrak
Ethem Kızıltoprakrak - 13 ay Önce

Allag yar ve yardımcımız olsum tamrı türkü korusun

FAİK BİROL
FAİK BİROL - 13 ay Önce

DİLDE BİRLİK İSTEĞİ KARDEŞLİK GÖSTERGESİDİR.

Hasan Esendağ
Hasan Esendağ - 13 ay Önce

Esasen Anadolu’nun kapılarını açan Selçuklular’ın kökeni de Oğuz Türkleri olduğu cihetle, Gökoğuz Türkleriyle yakın akrabalık ilişkimiz olduğu muhakkaktır..

necati daglar
necati daglar - 13 ay Önce

Bizim ülkemizde yaşayanların örnek alması gereken asıl bir davranış ALLAH cc Türkü korusun ve yuceltsin

Adem Demir
Adem Demir - 13 ay Önce

Allah muvaffak etsin.


banner39

banner50

banner47

banner48