banner15

Bağdat'ta şiddetli çatışmalar: 50 ölü

Irak askerleri ile direnişçiler arasında başlayan çatışmalara ABD askerleri de katıldı. Apaçi helikopterleri Sünni mahallesini bombalıyor.

Bağdat'ta şiddetli çatışmalar: 50 ölü
Bağdat'ın batısında Amerikan ve Irak birlikleriyle Sünni direnişçiler arasında yoğun çatışmalar yaşanıyor. Amerikalı bir askeri sözcü, Iraklı askerlerle birlikte düzenledikleri saldırıda Sünni direnişçilerin kontrolündeki Hayfa Caddesi'ni ele geçirmeye çalıştıklarını söyledi. Irak Savunma Bakanlığı da en az 50 direnişçiyi öldürdüklerini, 21 kişiyi de tutukladıklarını açıkladı.
 
Olaylar üç gün önce, Irak askerlerinin Şeyh Maruf semtinde sokağa bırakılan 27 cesedi toplamaya çalışmasıyla başladı. Şeyh Maruf, Bağdat'ta Amerikan üssünün ve Irak hükümetinin bulunduğu Yeşil Bölge'nin hemen kuzeyinde yer alıyor. Cesetleri toplamaya çalışan Iraklı askerler ateş altında kalınca, yakındaki Amerikan birliklerinden yardım istedi.

Bu tarihten beri süren çatışmalar bugün Amerikan ve Irak askerlerinin bölgeyi ablukaya alıp, isyancıları yakalamak üzere ev ev baskınlar yapmaya başlamasıyla alevlendi.

Makineli tüfekler, havan topları ve roketatarların kullanıldığı bildirilen çatışmada Amerikalılarla Iraklılara Apaçi saldırı helikopterleri ve bir savaş uçağı da havadan destek verdi. Bir İçişleri Bakanlığı sözcüsü tutuklananlardan yedisinin Suriye vatandaşı olduğunu söyledi.

Başbakanlık sözcüsü Ali el Dabbag'sa, operasyonun 'kısa ve sert' geçeceğini belirtti. Başbakan Nuri el Maliki çatışmalar başlamadan birkaç saat önce Bağdat için yeni bir güvenlik planı açıklamıştı. El Maliki, başkentte büyük bölgeleri kontrolü altında bulunduran silahlı gruplara karşı sert önlem alacaklarını söylemişti.

Ancak Bağdat'taki BBC muhabiri Peter Greste, Sünni bölgesindeki çatışmaların el Maliki'nin planının bir parçası olup olmadığının henüz anlaşılamadığını kaydediyor.

Kaynak: BBC ve El Cezire

http://www.aljazeera.net/NR/exeres/9C2EB38C-1120-4FAF-9A23-392859F01485.htm

Güncelleme Tarihi: 06 Temmuz 2018, 09:31
YORUM EKLE

banner39

banner50

banner47

banner48