banner15

Bağdat'taki saldırılarda 70 kişi öldü

Bağdat'ın merkezinde bir meydanda bomba yüklü araçla düzenlenen saldırıda 70 kişi öldü, 230 kişi de yaralandı.

Bağdat'taki saldırılarda 70 kişi öldü

Irak'ın başkenti Bağdat'ta düzenlenen bir bombalı intihar saldırısında ölenlerin sayısı 70'e yükseldi. İşlek bir meydanda düzenlenen saldırı sonucu yaklaşık 230 kişi de yaralandı. Kamyonet içindeki bir intihar eylemcisinin, iş vaadiyle meydandaki işçileri aracın etrafına topladığı ve patlayıcıları ateşlediği bildiriliyor. Ölenlerin çoğunun yoksul semtlerden Şiiler olduğu anlaşılıyor.

Bir görgü tanığı patlamanın şiddetinden meydanda ayakta duran kimse kalmadığını söylüyor. Bu saldırıdan birkaç dakika sonra yaklaşık 30 metre uzaklıkta ikinci bir saldırı düzenlendiği yolundaki haberler ise teyit edilemedi.

Irak polisi Tayaran meydanındaki saldırılarda 150 kilogram patlayıcının kullanıldığını açıkladı. Görgü tanıkları, patlamaların ardından Tayaran Meydanı'nın kan gölüne döndüğünü, geniş bir alana ceset parçalarının yayıldığını söylediler. Tayaran Meydanı bazı bakanlık binalarına son derece yakın.

Meydan aynı zamanda, sıkı güvenlik önlemlerinin bulunduğu ve koalisyon güçleriyle Irak Parlamentosu'na ev sahipliği yapan Yeşil Hat adlı bölgeye de bir köprüyle bağlanıyor. Meydanda daha çok Sadr mahallesinde yaşayan yevmiyeli olarak veya parça başına iş yapan işçiler toplanıyor.

Bu arada Güney Afrika dışişleri bakanlığı, Bağdat'ta Pazar günü ABD kuvvetleri için güvenlik alanında görev yapan dört Güney Afrikalının kaçırıldığını doğruladı. Kimliği belirsiz kişilerce düzenlenen baskında toplam dokuz kişi rehin alınmıştı.

Güncelleme Tarihi: 06 Temmuz 2018, 09:31
YORUM EKLE

banner39

banner50

banner47

banner48