banner15

Bağdat'tan Cuma İzlenimleri

Bugün meydana gelen şiddet olaylarında 15 kişinin hayatını kaybettiği Irak’ta BBC muhabiri Andrew North, Şii ve Sünnilere ait camilerin nabzını tuttu:

Bağdat'tan Cuma İzlenimleri

Bağdat'ın batısındaki Barotha camiinin imamı cuma namazında cemaate sesleniyor. Cami, Bağdat'taki Şiiler için en önemli ibadet yerlerinden biri. Cami imamının mesajı ise açık. Mezhep çatışması riski hala yüksek ve Şii olduğu izlenimi veren herkesin hedef olma tehlikesinin bulunduğunu savunuyordu imam. Ancak, imamın hutbesini dinleyen bir kamu görevlisi, İmar Hasan, hükümet kurma çalışmalarında ilerleme sağlanamamasının durumu daha da kötüleştirdiğini vurguluyor: ''Allahın izniyle mezhep savaşı olmayacak. Ama hükümet kurmaya ilişkin siyasi sürecin gecikmesi bir savaşa yol açabilir. Özellikle de, Samarra'daki Askeriye türbesine yönelik saldırının ardından."

Bağdat'taki Sünni camilerinden birine giden bir tezgahtar, Hilal el Abadi de, her iki taraftaki serlik yanlılarını sorumlu tutuyor. “Halihazırda adı konulmamış bir iç savaş var zaten. Aksini iddia eden yalan söylüyor demektir. Bunun sorumlusu ise, hem Şiiler hem de Sünniler arasındaki sertlik yanlılarıdır. Bu nedenle üzüntü içindeyiz, çünkü biz bir milletiz.”

Irak'ta siyasilerin yürüttüğü müzakerelerin amacı da bu. Bütün grupların katılabileceği bir ulusal birlik hükümeti kurmak. Ancak önde gelen gruplar hala başbakanın kim olacağı konusunda uzlaşmaya varabilmiş değil. Geçen yıl aralık ayında seçilen parlamentonun ilk toplantısının yine ertelenmiş olmasının nedeni de bu.

Ülkede şiddet özellikle Askeriye türbesi saldırısının hemen ardından yükseldiği noktadan daha azalmış durumda. Cuma günü yine Samarra'da şiddet olayları yaşandı. İki bombalı saldırı düzenlendi kentte. En kanlı olayda, Bağdat'ın batısındaki Felluce kasabasında, bomba yüklü bir kamyonetle gerçekleştirilen intihar saldırısında polise göre, en az 11 kişi öldü. Geçen haftalarda bombalı saldırıya hedef olan Askeriye türbesinin bulunduğu Samarra kentinde de, bugün iki ayrı saldırı düzenlendi.

Güncelleme Tarihi: 06 Temmuz 2018, 09:31
YORUM EKLE

banner39

banner50

banner47

banner48