banner39

Bağımsız Medya Forumu başlıyor

"Uluslararası Bağımsız Medya Forumu", Taksim Hill otelinde düzenlenen toplantıyla tanıtıldı.

Arşiv 06.07.2018, 09:30 06.07.2018, 09:31
Bağımsız Medya Forumu başlıyor

Medya Özgürlüğü, Bağımsız Gazetecilik, İzleme ve Haber Ağı (BİA²) Projesi kapsamında tarafından düzenlenen İstanbul "Uluslararası Bağımsız Medya Forumu", Taksim Hill otelinde düzenlenen toplantıyla tanıtıldı.
Açılış konuşmasını yapan bianet Proje Koordinatörü Ertuğrul Kürkçü, forumun amacının medyada çalışanlarının işlerini yaparken, toplumun yararını nasıl gözetebileceklerini tartışmak olduğunu söyledi.

Kürkçü, 4-5 Kasım tarihlerinde Bilgi Üniversitesi, Dolapdere Kampüsü'nde gerçekleşecek forumun, IPS İletişim Vakfı (Istanbul) ve İnter Press Service tarafından ortaklaşa düzenlendiğini belirtti.

"Başka Bir Dünya Mümkün" düşüncesinden hareketle ortaya çıkan foruma, dünyadan ve Türkiye'den eylemci, uzman, emekçi ve analistler katılacak.

Katılımcılar, bağımsız medya oluşturma yolundaki çabaları, örnekleri değerlendirerek, yurttaş gazeteciliği açısından daha açık, demokratik, saydam ve ulaşılabilir medya ortamlarının yaratılmasının, küresel, bölgesel ve yerel alternatif ağların işbirliğini sağlamanın yollarını tartışacak.

Dünyadan ve Türkiye'den katılan 90 konuğun, 58'ini erkek, 32'sini kadın katılımcılar oluşturuyor. Katılımcıların; 71'i Türkiye'den, 19'u Türkiye dışından gelirken,, 16'sı akademisyen, 49'u Türkiye yerel medyasından, 15'i profesyonel gazeteci, 2'si STK temsilcisi, 5'i de öğrenci.

Hak haberciliği ödülleri de sahiplerini bulacak

Forumun açılışında, "BİA2 Hak Haberciliği Ödülleri" de sahiplerine verilecek. Ödüllere, yerel medyadan Yüksekova Haber gazetesi muhabiri Necip Çapraz; yaygın medyadan Radikal muhabiri Timur Soykan ile Anadolu Üniversitesi, İletişim Fakültesi öğrencileri Ayçin Gelir ve Eylem Tuna 2006 Hak Haberciliği değer bulundu.

Forumda "Yeni Küresel Yaygın Medya Evreni: Sınırlar ve Sorunlar"; "Bağımsız Medya Evreni ve Yaygın Dışı Medyanın Gelişme Olasılıkları; "İletişim Eğitimi:Eleştirel mi ana akım mı ?"; Türkiye'de Yerel, Bağımsız Medya ve "Yurttaş Gazeteciliği" konuları tartışılacak. Ayrıca, "Toplumsal Cinsiyet ve Bağımsız Medya", " Barış ve Bağımsız Medya" konularında iki grup çalışması gerçekleştirilecek.

Yerelden kadına gazetecilik deneyimleri tartışmaya açılacak

Kürkçü, toplumsal cinsiyet ve medya başlığında, medyada yaygın olan kadın ayrımcılığına değinileceğini; barış ve bağımsız medya tartışmasıyla, çatışmaların önüne geçen gazetecilik deneyimleri ile Kuzey Irak ve Beyrut'un ele alınacağını ve yerel medya konusuyla da Türkiye'de önümüzdeki yıllarda önemli bir role sahip olacağına inanılan yerel medya deneyimlerinin anlatılacağını söyledi.

Forumun açılışı 3 Kasım Cuma günü düzenlenen kokteyle başlayacak.

Forum boyunca, İletişim Fakültesi öğrencileriyle serbest habercilerin fotoğraf ve video çalışmaları; enstalasyonlar, belgesel film çalışmaları da izlenebilecek.

Forum tartışmalarından ortaya çıkan sonuçlar Bağımsız medya için ve yaygın medya için eylem ve gözlem çağrıları olarak iki bildirge halinde yayınlanacak.

Çağrıların yayınlanmasından önce İstanbul'dan Sema ve Beyrut'tan Umayma El-Halil bir konser gerçekleştirilecek.

Alankuş: Alternatif medya tüm dünyada tartışılıyor

Toplantıda konuşan Doğu Akdeniz Üniversitesi Öğretim Üyesi Doç. Dr. Sevda Alankuş, gelecek hafta Kuzey Kıbrıs'ta barış gazeteciliği konferansı düzenleyeceklerini ve adanın iki yanından gelen katılımcılarla barışı tartışacaklarını söyledi.

Tüm dünyada alternatif medyacılığın tartışılmaya başlandığını söyleyen Alankuş, alternatif medyanın artık ihtiyaç olduğunu belirtti.

Savio: Olayları irdeleyen gazetecilik yapılmıyor

Dr. Roberto Savio, medyanın bağımsızlığını etkileyen iki neden olduğunu söyledi. bu nedenlerden birincisinin ekonomik çevrelerden gelen tehdit, ikincisinin ise yerel medya ile yaygın medya arasındaki kopukluk olduğunu ifade eden Savio, ekonomik çevrelerin baskısının medya bağımsızlığını tehdit ettiğini kaydetti.

Son yılda İnternet kullanıcıların arttığına, gazete tirajlarının düştüğüne işaret eden Savio değişen bir okuyucu kitlesinin olduğunu vurguladı. Şu anda olayı inceleyen habercilik yapıldığını, irdelenmediğini söyleyen Savio, gazetecilerin kendisine "şu anda yaptığımız gazetecilik uzun süre devam edebilir mi?" sorusunu yöneltmesi gerektiğini ifade etti.

Şinar: Savaş rakamlara indirgenmemeli

Netanya Academic College'den Dov Şinar, 20-25 yıl önce alternatif medyanın sadece totaliter rejimler içinde gerekli olduğunun düşünüldüğünü, ancak geçen sure zarfında demokratik ülkelerinde alternatif medyaya ihtiyaç duymaya başladığını dile getirdi.

Medyanın olayları aktarırken çok dikkatli olması gerektiğinin altını çizen Şinar, "savaş ve barış durumunda ne oluyor" sorusunun unutulmamasını istedi. Irak ve Gazze'deki işgallerde insanların rakamlara indirgendiğini, alternatif medyanın öneminin bu durumda ortaya çıktığını söyleyen Şinar, "alternatif medya bir bağlam yaratmalıdır" dedi.

Ferguson: SSCB bitince büyük düşmanın para olduğu anlaşıldı

Londra Üniversitesi'nden Robert Ferguson, daha önce Sovyet Sosyalist Cumhuriyetler Birliği (SSCB)'nin dağılmasının ardından daha önce totaliter rejimler olarak gösterilen sorunun aslında "para" olduğunun anlaşıldığını anlattı.

"Büyük Düşman gidince medyanın ekonomik ilişkileri ortaya çıktı" diyen Ferguson, İngiltere'de hala parasız dağıtılan gazetelerin olduğuna ve bunların ne koşullarda hizmet verdiğinin anlaşılması gerektiğine dikkat çekti.

 

Kaynak: BİANET

banner53
Yorumlar (0)
30
açık
Günün Anketi Tümü
Türkiye Esed rejimiyle diyalog kurmalı mı?