banner39

Bağımsızlar da destekledi, iki madde tamam/ GÜNCELLENDİ

Anayasa değişikliğine ilişkin kanun teklifi 333 oyla kabul edildi, Ak Parti'den ayrılan vekiller ve bağımsızlar da evet oyu verdi.

Arşiv 20.04.2010, 01:16 20.04.2010, 11:00
Bağımsızlar da destekledi, iki madde tamam/ GÜNCELLENDİ

Okan Haksever / Dünya Bülteni / Ankara

Anayasa değişikliği için TBMM Genel Kurulu, 18 saat kesintisiz mesai yaptı. Başbakan Erdoğan ve MHP Lideri Bahçeli, görüşmelere sonuna kadar katıldı. 5 bağımsız milletvekilinin anayasa değişikliğinde AK Parti’ye beraber hareket etmesine karşın, AK Partili 7 milletvekilinin teklifin maddelerine geçilmesine ilişkin ilk oylamada destek vermediği iddia edildi. 

AK Parti yönetimi ise, 2 çekimser ve 2 boş oyun AK Partili milletvekilleri tarafından “yanlışlıkla” kullanıldığını ileri sürdü.

1’inci maddenin oylamasında ise AK Partili Ahmet Koca’nın geç kalmasına rağmen kabul oyu 336’ya çıktı. Sabah 06.30’da yapılan 2’inci maddenin oylamasında da 337 kabul oyu çıktı. 

Dün gece 01.00’deki ilk oylamada teklife 333 destek oyu çıkarken, 5 bağımsız milletvekilinin kabul oyu verdiğinin iddia edilmesi, AK Parti’deki fire sayısını tartışmalı hale getirdi. 

AK Parti, 335 milletvekilinin tamamıyla oylamalara katılırken, AK Parti’den ayrılan bağımsız milletvekilleri Zekai Özcan, Fevzi İşbaşaran ve TP Milletvekili Mehmet Yaşar Öztürk’le Recai Birgün ve Seyit Eyüpoğlu’nun teklife destek oyu verdiği kaydedildi.

Bu durumda AK Parti’deki fire sayısı 7’ye çıkarken, AK Parti’den 3 red oyu geldiği 2 boş ve 2 çekinser oyun da yine AK Partili milletvekillerine ait olduğu iddia edildi. AK Parti yönetimi ise, 2 çekinser ve 2 boş oyun AK Partili milletvekilleri tarafından “yanlışlıkla” kullanıldığını ileri sürdü.1’inci maddenin oylamasında ise kabul oyu 336’ya çıkarken, red oyu 70’e düştü.

Sabah 06.30’da yapılan 2’inci maddenin oylamasında ise 337 kabul oyu çıktı.

AHMET KOCA GEÇ KALINCA OY KULLANAMADI


Teklifin 1’inci maddesi görüşülürken 4’ü AK Parti tarafından 7 önerge verildi. CHP’nin sık sık yoklama talebinde bulunması, AK Partililer tarafından alkışla protesto edildi.

Teklifin 1’inci maddesine ilişkin oylama 03.00’te başladı. Oylamaya, CHP, BDP ve DSP milletvekilleri katılmadı, MHP'liler oy kullandı. BDP'li milletvekilleri oylama sırasında salondan ayrıldı. İkinci maddenin görüşmeleri, 03.55’te, oy kullanma işlemi ise 06.30’da başladı. Genel Kurul, 06.55’te kapandı.

CHP GECE 02.00’DE YOKLAMA ALDI


Özürlülere pozitif ayrımcılık tanıyan maddenin oylaması sırasında Başbakan Erdoğan, görme özürlü milletvekili Lokman Ayva’nın koluna girerek, oy kabinine gitmesine yardımcı oldu.

CHP, gece 02.00’de milletvekillerinden yoklama aldı.

Bazı milletvekillerinin kulisteki koltuklarda uyukladığı gözlendi.

Görüşmeler uzayınca tansiyonu yükselen AK Parti Afyon Milletvekili Ahmet Koca, Meclis revirindeki istirahatini biraz uzatınca 1’inci maddenin oylamasına geç kaldı.

Başbakan Erdoğan ve MHP Lideri Bahçeli, görüşmeler bitene kadar Meclis’ten ayrılmadı.

“OY KULLANIRKEN KİMSE GÖRMESİN”

CHP’li milletvekilleri, AK Partililer’in oy kullanma kabininin içine tamamen girmeden oy kullandıklarını söyleyerek, TBMM Başkanı Şahin’i “Anayasa çiğneniyor” diye uyardılar. Başkan Şahin de sık sık AK Partililer’i kabinin içinde pulları zarfa koymaları için AK Partililer’i uyardı.

ERDOĞAN : “ANAYASA OLMASA BİRARAYA GELEMEZDİK”

Başbakan Erdoğan, görüşmeler sırasında kuliste milletvekilleriyle sohbet edip çay içti. AK Partili kadın milletvekilleriyle sohbet eden Erdoğan, onlarla hatıra fotoğrafı çektirdi. Bütün milletvekili ve bakanları bir arada gören Erdoğan, “Anayasa olmasa bir araya gelemezdik” dedi.

OYLAMA SONUÇLARI

İLK OYLAMA (Teklifin maddelerine geçilmesine ilişkin )

Katılım : 410

Kabul : 333

Red : 73

Boş : 2

Çekinser : 2

Geçersiz : --

1’İNCİ MADDE OYLAMASI 

Katılım : 407

Kabul : 336

Red : 70

Boş : --

Çekinser : --

Geçersiz : 1


2’İNCİ MADDENİN OYLAMASI

Katılım : 405

Kabul : 337

Red : 68

Boş : --

Çekinser : --

Geçersiz : --

 

banner53
Yorumlar (0)
26
açık
Günün Anketi Tümü
Türkiye Esed rejimiyle diyalog kurmalı mı?