banner39

Bağış: AB sürecinde zaman Türkiye lehine işliyor

Bağış, "Siyasetçilerin fikrini değiştirmek için önce halkın görüşlerini değiştirmek gerekiyor" dedi.

Arşiv 22.04.2009, 21:03 23.04.2009, 07:40
Bağış: AB sürecinde zaman Türkiye lehine işliyor


Devlet Bakanı ve Başmüzakereci Eğemen Bağış, "Türkiye'nin AB'ye tam üyelik sürecinde zamanın Türkiye'nin lehine işlediğini" söyledi.

Bağış, Paris'teki temaslarının ardından bugün Türk basın mensuplarıyla sohbet toplantısı düzenledi. Fransa'da Türkiye'nin AB'ye tam üyeliğe karşı tutum sergileyen siyasetçilerle ilgili bir soru üzerine Bağış, "Siyasetçilerin fikrini değiştirmek için önce halkın görüşlerini değiştirmek gerekiyor" dedi.

Son dönemde gerek diplomatların gerek siyasetçilerin ortak çabalarıyla Fransa'da Türkiye'nin tam üyeliğine karşı çıkanların oranının önemli ölçüde azaldığına işaret eden Bağış, son bir kamuoyu yoklamasına atıfta bulunarak, son dört yıl içinde Türkiye'nin üyeliğine karşı çıkanların oranının yüzde 66'dan yüzde 50'ye düştüğüne dikkat çekti.

Giderek yaşlı nüfusu artan AB ülkelerine karşı Türkiye'nin sahip olduğu genç ve dinamik nüfusuna atıfta bulunan Bağış, "AB tam üyeliğindeki süreçte zaman Türkiye'nin lehine işliyor" diye konuştu.

Türkiye'nin ekonomi, çevre, enerji ve güvenlik konularında AB için sorun kaynağı değil, çözümün bir parçası olduğunu belirten Bağış, G-20 ülkesi, BM Güvenlik Konseyi üyesi, Avrupa'nın 6. büyük ekonomisine sahip, aynı zamanda Medeniyetler İttifakı eş başkanı olan Türkiye'nin sahip olduğu potansiyelin herkesin farkına varması gerektiğini belirtti.

Bağış, Başbakan Recep Tayyip Erdoğan'ın da en üst düzeyde vurguladığı gibi Türkiye'nin tam üyelik dışında hiç bir alternatifi kabul etmeyeceğini bildirdi.

Cenevre'de düzenlenen BM İnsan Hakları Komisyonu'nun dün yapılan açılış toplantısında İran heyetinin konuşmasından sonra AB üyesi ve aday ülkelerin salonu terk etmesi, Türk heyetinin ise salonda kalması ile ilgili bir soru üzerine de Bağış, İran'ın Türkiye'nin hem komşusu olduğunu hem en eski sınıra ve önemli ekonomik ilişkilere sahip bir ülke olduğunu hatırlatarak, Türkiye'nin İran ile ilişkilerinin, İran'ın Norveç veya İsveç ile olan ilişkisi gibi olamayacağını vurguladı.

Kaynak : AA

Yorumlar (0)
Günün Anketi Tümü
Türkiye Esed rejimiyle diyalog kurmalı mı?