banner39

banner35

Bağış: İslam'ın hoşgörüsü batıda destek görmeli

Ak Parti İstanbul Milletvekili ve Başbakan Recep Tayyip Erdoğan'ın Dış İlişkiler Danışmanı Egemen Bağış, İslam'ın hoşgörülü ve makul boyutlarının Batı'da destek görmesini istedi.

Arşiv 11.08.2007, 11:52 11.08.2007, 16:56
Bağış: İslam'ın hoşgörüsü batıda destek görmeli

Bağış, Kanada'da yayımlanan Winnipeg Free Press gazetesinde yer alan mektubunda İslam'daki hoşgörü anlayışına değindi.

İslam hoşgörüsünü Batı'da, Kanada'da ve diğer ülkelerde teyit ve destek görmesi gerektiğini belirten Bağış, yazısında, "Batı ülkelerindeki Müslümanların dışlanmaması gerekiyor. Batı, dünyada şiddete karşı olan ve çoğunluğu oluşturan Müslümanları kucaklamalıdır" ifadesine yer verdi.

ABD'nin önde gelen İslam Araştırmaları Profesörü John Esposito'nun Batı ile İslam ilişkilerini ele aldığı bir makalesinin kısa süre önce ABD ve Kanada basınında yer aldığını anımsatan Bağış, Esposito'nun bu yazısının Kanada'da geniş tartışmalar başlatığını belirtti.

Esposito'nun tespitlerine ve çözüm önerilerine katıldığını bildiren Bağış, İslam ve Batı arasındaki medeniyetler çatışmasını önlemek zorunda olduklarını kaydetti.

Bağış, yazısında şu görüşlere yer verdi:

"Dünyanın bu çalkantılı köşesinde Türkiye, geleneksel köklere sahip bir ülkenin, Batılı laik ve liberal demokrasiyle uyumunun en canlı kanıtı olarak yükselmektedir. AK Parti, Türkiye'nin liberal demokratik özgürlükler ve piyasa ekonomisi tercihini ve arzusunu yansıtan bir merkez partisidir. Türkiye'nin kendi geleneksel değerlerini Batılı değerlerle uyumlu hale getirme yolundaki büyük tecrübesi, dünyadaki bütün Müslümanların esin kaynağıdır. Türkiye'nin yolu ve Türkiye usulü, medeniyetler çatışmasına çözümdür."

Türkiye deneyinin başarısı için Avrupa Birliği'nin (AB) de sorumluluklarını omuzlaması ve Türkiye'nin AB sürecinde attığı adımlara karşılık vermesi gerektiğini anlatan Bağış, "Dünyadaki 1.5 milyar Müslüman, AB'nin Türkiye'ye nasıl muamele ettiğini izliyor" görüşüne yer verdi.

Bağış, yazısında, "Türkiye, Kuzey Irak'taki terör yuvalarının dağıtılması için hala ABD'nin tam işbirliğini beklemektedir. Türkiye, global teröre karşı mücadelede kararlıdır. Aynı kararlılığı müttefiklerimizin de göstermesini çok uzunca bir süredir beklemekteyiz" ifadelerini kullandı.

Kaynak : AA

banner53
Yorumlar (0)
1
hafif kar duşu
Günün Anketi Tümü
Türkiye Esed rejimiyle diyalog kurmalı mı?