banner39

Bağlantısızlar Küba'da 'bağımsız Filistin'i tartışacak

Bağlantısızlar Hareketi, "Bağımsız Filistin devletinin kurulmasını bakanlar düzeyinde masaya yatıracak.

Arşiv 28.04.2009, 02:44 28.04.2009, 02:46
Bağlantısızlar Küba'da 'bağımsız Filistin'i tartışacak

Filistin halkının bağımsız devletini kurma hakkı Küba'da gelecek hafta gerçekleşecek olan Bağlantısızlar Hareketi'nin (NAM) bakanlar düzeyindeki toplantısının gündemleri arasında olacak. Diplomatik kaynaklara göre Hareket'in Koordinasyon Bürosu, sürekli İsrail saldırılarına maruz kalan Filistin'le dayanışma için özel bir açıklama yayınlayacak.

Küba Dışişleri Bakan Yardımcısı Abelardo Moreno, NAM'ın 1961 yılındaki kuruluşuna damga vuran bağımsızlıkçılık fikrini hatırlatarak, Hareket'in egemen Filistin idealininin geleneksel savunucusu olduğunu söyledi.

NAM'ın Filistin Halkının Vazgeçilmez Hakları Komitesi İsrail'in 1967'de işgal ettiği tüm Arap topraklarını terk etmesi gerektiğini savunuyor. Hareket, Kudüs'ün başkent olacağı bağımsız bir Filistin öngörüyor.

Bu talep geçen Şubat ayında Küba'yı ziyaret eden Filistin Özerk Yönetimi Dışişleri Bakanı Riad Malki tarafından takdirle karşılanmıştı. Havana'da gerçekleşecek olan NAM bakanlar toplantısında Şarm El-Şeyh'te 11 ila 16 Haziran tarihleri arasında gerçekleşecek olan NAM zirvesine hazırlık niteliğinde olacak.

Kaynak: Prensa Latina

Yorumlar (0)
Günün Anketi Tümü
Türkiye Esed rejimiyle diyalog kurmalı mı?